назад

Особи з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати пенсію більше, ніж 10 прожиткових мінімумів

Борис Іванович отримав інвалідність під час проходження військової служби у 2015 році. Зараз чоловік не працює, отримує пенсію. Періодично розмір його пенсії перераховувався, однак після спілкування з побратимами, які також були пенсіонерами він дізнався, що їх пенсія була збільшена, але його – не збільшилась. 

Намагаючись розібратись з ситуацією, він звернувся до Пенсійного Фонду України та отримав відповідь, що його пенсія не підлягає підвищенню, оскільки обмежена відповідно до законодавства. 

В інтернеті чоловік натрапив на публікацію про те, що обмеження розміру пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни можна оскаржити. За консультацією він звернувся до системи безоплатної правничої допомоги в Одеській області.

Коментує завідувач Роздільнянського бюро правничої допомоги Роман Непочатов.

Дійсно, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» містить положення, яке говорить, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням усіх надбавок та доплат) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Однак, Конституційний Суд України визнав норму такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), а це означає, що з дня ухвалення такого Рішення, вона втрачає чинність. 

Керуючись Рішенням Конституційного Суду України в Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені зміни, але по суті зміни, полягають у зміні слів і цифр, і Рішення є нереалізованим.

Тому розмір пенсії, що отримував Борис Іванович був обмеженим.

 

За таких обставин виходом було звернення до суду. В позовній заяві просили визнати дії Пенсійного фонду протиправними та зобов’язати перерахувати розмір пенсії.

Суд погодився, що вже сам факт визнання Конституційним Судом України  обмеження розміру пенсії таким, що не відповідає ст. 117 Конституції України, свідчить про протиправність застосування аналогічних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» при перерахунку пенсії, на який посилався Пенсійний фонд у своїй відмові.

Отже, починаючи з березня 2022 року Борису Івановичу буде перерахована пенсія і виплачена вся сума, яка була недоотримана ним внаслідок обмеження.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень 420/26693/23