назад

Патрульні зупинили авто, не пояснивши причини, — юристка бюро допомогла скасувати штраф

Автівку Анатолія зупинили патрульні. На запитання про причину зупинки чоловік відповіді не отримав. Натомість поліцейські винесли постанову про накладення штрафу – за те, що, мовляв, водій під час дії воєнного стану відмовився пред’явити документи на вимогу працівника поліції.

Про цей прикрий випадок чоловік, який має статус внутрішньо переміщеної особи, розповів у Старокостянтинівському бюро правової допомоги. Відтак юристка бюро Олена Шмагалова довела в суді, що дії патрульних були протиправними.

Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності на Анатолія склали за частиною першою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення – за керування транспортним засобом особою, яка не пред’явила документи у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії. За це чоловік мав би сплатити штраф в розмірі 425 гривень. Однак він вирішив оскаржувати рішення патрульних.

Олена Шмагалова, якій доручили представляти інтереси клієнта в суді, в позовній заяві просила суд скасувати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності як протиправну й таку, що винесена з порушенням норм процесуального законодавства та за відсутності достатніх доказів вчинення адміністративного правопорушення.

«Законом України «Про національну поліцію», статтею 35, визначено випадки, коли поліцейський має право зупиняти транспортні засоби. Так, поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху, або якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу, або, наприклад, є інформація, що свідчить про причетність водія до вчинення дорожньо-транспортної пригоди тощо. Зі спірної постанови не вбачається причини, у зв’язку з якою здійснювалася перевірка документів водія. А згідно із законом працівники поліції під час здійснення повноважень зобов’язані повідомити водію причину зупинки», –  зазначила у позовній заяві фахівчиня бюро.

Вона також наголосила, що воєнний стан є лише підставою для посилення заходів безпеки і ніяким чином не означає відміну визначених законом процедур та обов’язку виконувати вимоги закону з боку працівників поліції.

До того ж із переглянутого в судовому засіданні відеозапису видно, що позивач не відмовлявся пред’явити працівникам поліції посвідчення водія.

У результаті Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області дійшов висновку, що постанову про накладення адміністративного стягнення слід скасувати.

Рішення від 23 червня 2022 року в справі №683/1373/22 набрало законної сили.