назад

 Пенсію за віком отримуватиме клієнт Ужгородського місцевого центру

5 травня 2021 року до Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги  звернувся  пан  Іван  з  питання  про  визнання дій протиправними та зобов’язання призначити пенсію за віком. Клієнт пояснив, що  звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області за призначенням пенсії за віком. До заяви  додав трудову книжку, атестат про освіту, військовий квиток, довідки про підтвердження стажу роботи. Органом Пенсійного Фонду України в Закарпатській області прийнято рішення  про відмову у призначенні пенсії, а також були порушені строки розгляду звернення.

Центр правової допомоги для захисту інтересів чоловіка призначив адвоката Оксану Калинич, яка ознайомилася з матеріалами пенсійної відмовної справи та встановила, що до загального страхового стажу не врахований період провадження клієнтом підприємницької діяльності. Таким чином ПФУ підрахував загальний стаж для призначення пенсії пану Івану 22 роки 6 місяців 26 днів, без урахування підприємницької діяльності, який складає 18 років 6 місяців, а разом 41 рік та 26 днів загального стажу.

Коментує Оксана Калинич: «Територіальний орган Пенсійного фонду України, як суб’єкт владних повноважень не вказав обставини, на яких грунтується його рішення  про відмову у перегляді та у зарахуванні до загального страхового стажу періоду провадження підприємницької діяльності паном Іваном, який би дозволив мати необхідний стаж для виходу на пенсію. Подані ним  документи про зайняття підприємницькою діяльністю до уваги не прийнято, також не зарахований період роботи на підприємстві в Райзаготконторі Ужгородського району.  Самостійно територіальний орган ПФУ не  направив  запит до податкового органу для здійснення перевірки підприємницької діяльності.  Відповідно до п.3-1 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу для визначення  права  на  призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону зараховуються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку».

Правозахисниця зробила відповідні запити до Державної податкової інспекції щодо підтвердження факту здійснення підприємницької діяльності,  підготувала та подала до Закарпатського окружного адміністративного суду позовну заяву про визнання дій ТУ ПФУ протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

Врахувавши надані  адвокатом докази, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів та обставин, Закарпатський окружний адміністративний суд задовільнив позовні вимоги та зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити пенсію за віком пану Івану з урахуванням періоду ведення підприємницької діяльності та періоду роботи на підприємстві Райзаготконтори Ужгородського району до загального стажу та призначити пенсію з моменту подання заяви на призначення пенсії за віком.

Судова справа № 260/3732/21.