назад

Переселенці допомогли отримати успадковану недоотриману пенсію матері

Після смерті матері Валентина отримала спадщину, зокрема, до неї увійшла і недоотримана пенсія померлої. Причому, недоотримана сума була доволі великою, так як жінка мешкала на тимчасово окупованій території, жителі якої з тих чи інших причин часто не отримують належний розмір пенсії.

Отож, спадкоємиця звернулася до місцевого управління пенсійного фонду, та їй відмовили, зауваживши, що виплата буде проведена за наявності фінансування та на умовах окремого порядку.

Не погодившись із такою  відповіддю Територіального органу Пенсійного фонду України, жінка звернулася до Драбівського бюро правової допомоги, що на Черкащині, з проханням допомогти їй скласти позовну заяву до суду щодо стягнення суми пенсії, яка належала її матері та  залишилася недоотриманою у зв’язку з її смертю.

Пані Валентина — внутрішньо переміщена особа і має право на всі види правничої допомоги від системи БПД. Тож, представляти її інтереси у суді уповноважили головну юристку Драбівського бюро правової допомоги  Світлану Опанасенко.

Юристка, вивчивши документи, дослідивши наявні докази, склала позовну заяву та направила до суду.

Оскільки, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім’ї, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім’ї повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

А положення ч.3 ст. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ст. 1227 ЦК України узгоджуються з положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення», де вказано, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю, передаються членам його сім’ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.

Отож, відповідно до цих положень законодавства, орган Пенсійного фонду незаконно перешкоджає в реалізації прав пані Валентини, як спадкоємця, на отримання належного їй спадкового майна.

Суд, проаналізувавши викладені обставини в їх сукупності, задовольнив позовну заяву про стягнення недоотриманої пенсії в порядку спадкування за законом в повному обсязі.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 243/1270/23