назад

Переселенці відмовили у допомозі при народженні бо вчасно не подала документи

У червні 2022 року Світлана народила сина перебуваючи в окупації. У вересні 2023 року їй з дитиною вдалось виїхати на підконтрольну Україні територію. Оселилась вона в місті Нововолинськ, що на Волині. 

Світлана відразу стала на облік як внутрішньо переміщена особа. Далі звернулась до суду по встановлення факту народження сина (це обов’язкова процедура для отримання свідоцтва про народження українського зразка для дітей народжених в окупації). Того ж місяця місцевим відділом ДРАЦСу було видано свідоцтво про народження дитини.

Зібравши необхідні документи, не гаючи часу жінка звернулась до місцевого управління праці та соціального захисту для оформлення допомоги при народженні. Проте отримала відмову, адже не встигла це зробити в 12-місячний термін, як передбачено законом (ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»)

Тобто у випадку Світлани крайній термін подачі документів сплив у червні 2023 року, коли жінка ще перебувала в окупації.

Вважаючи таку відмову протиправною вона звернулась до системи БПД — Нововолинського бюро правничої допомоги.

Оскільки Світлана переселенка — вона має право на допомогу зі зверненням до суду. Представляти її інтереси було доручено адвокатці, яка співпрацює з системою БПД Юлії Назарук.

Адвокатка подала до суду позов про визнання відмови протиправною та скасування такого рішення, а також про зобов’язання призначити та виплатити Світлані допомогу при народженні дитини.

Питання виявилось спірним, адже з одного боку є встановлені законом терміни подання документів на таку допомогу, а з іншого — відмова у виплаті допомоги при народженні порушує інтереси дитини.

При вирішенні спору суд взяв до уваги, що окупація та вимушеність пошуку нового місця проживання разом з дитиною стали поважними причинами, що унеможливили  подання Світлано в 12-ти місячний термін звернення про виплату вказаної допомоги. Вони не залежали від волі жінки і унеможливили вчасне подання нею письмової заяви.

Тож суд вирішив визнати відмову протиправною та скасувати її а також зобов’язати місцеве управління праці та соціального захисту населення призначити та виплатити Світлані допомогу при народженні дитини.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень№  140/3983/24