назад

Переселенцю з Харкова допомогли встановити додатковий строк для прийняття спадщини

До Черкаського бюро правової допомоги звернувся пан Микола, нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв’язку з пропущенням строку для її прийняття.

У 2021 у віці 84 років померла його мати, після її смерті залишилося спадкове майно — земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Микола — спадкоємець майна померлої за заповітом, але пропустив установлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, оскільки був зареєстрований окремо від матері і мешкав у Харкові, де з початку оголошення військового стану в Україні велися активні бойові дії, у місті не працювали нотаріуси та були відключені реєстри нотаріальних дій.

Крім того, чоловіку довелося покинути рідне місто і стати внутрішнім переселенцем. Йому був потрібен час на налагодження побутових умов та оформлення документів, пов’язаних з отриманням статусу ВПО.

По допомогу Микола звернувся до Черкаського бюро правової допомоги.

Фахівчиня бюро роз’яснила клієнту, що за загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо не вдалося прийняти спадщину в установлений законом строк, можна звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Саме це рішення і запропонували чоловіку.

Оскільки Микола має статус ВПО, а отже і право на безоплатну вторинну правничу допомогу,  представляти його інтереси доручили адвокатці, що співпрацює з системою БПД, Ользі Семенюк. Вона, проаналізувавши всі обставини справи, склала позовну заяву до суду про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та визначив Миколі додатковий строк тривалістю в чотири місяці після набрання рішенням суду законної сили для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 948/79/23