назад

Подовжити термін оформлення спадку допомогли фахівці Лозівського бюро правової допомоги на Харківщині

Пані Надія пропустила строк для прийняття спадщини після смерті сина,  разом з яким вони були співвласниками квартири. У червні 2021 року її єдиний син несподівано помер, і жінка стала спадкоємицею другої половини зазначеної квартири.

Через свій пригнічений емоційний і фізичний стан пані Надія була не в змозі думати про спадщину, тому не звернулась до нотаріуса своєчасно. Коли ж майже через вісім місяців після смерті сина вона звернулась до Державної нотаріальної контори із заявою, отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв’язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.

Жінка звернулась до Лозівського бюро правової допомоги Первомайського місцевого центру. Було прийнято рішення про надання їй безоплатної вторинної правової допомоги, а саме – складення позовної заяви про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Позов склала юрист центру Інна Погодіна.

Суд, дослідивши докази в межах заявлених суду позовних вимог, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.

Ця справа в Єдиному реєстрі судових рішень № 199/4648/22.

Коментує юрист – завідувач Лозівського бюро правової допомоги Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Інна Погодіна.

У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини може бути встановлений додатковий строк для її прийняття:

– за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину;

– на підставі судового рішення про встановлення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як показує судова практика, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини. У випадку пані Надії, окрім дійсно важкого емоційного стану у зв’язку зі смертю єдиного сина, мала місце тривала хвороба, що підтверджували медичні документи.

Додатково

Запровадження воєнного стану може бути підставою, яка, відповідно до ч. 1 ст. 127 ЦПК України, повинна враховуватися при вирішенні питання щодо поновлення процесуального строку, якщо пропуск строку спричинений такими обставинами. Разом з тим, якщо процесуальний строк був пропущений до початку війни, питання про його поновлення повинно вирішуватися з врахуванням причин, з яких строк був пропущений, та тривалості пропуску строку до запровадження воєнного стану.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд обов’язково досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.