назад

Постановку жінок на військовий облік відтерміновано

Наприкінці 2021 року набрав чинності наказ Міністерства оборони України №313. Ним затверджено перелік галузей і професій, за якими жінки, які працюють, мають перебувати на військовому обліку. Відтак, з 1 жовтня 2022 року в Україні жінки у віці від 18 до 60 років окремих категорій повинні були стати на військовий облік.
Втім, велика кількість невизначеності в нормативній базі, а також оголошення воєнного стану та імовірна заборона на виїзд за кордон жінок, після постановки на військовий облік, викликали багато обурення.
Враховуючи ці обставини, 6 вересня 2022 року Міністр оборони України підписав Наказ, яким відтермінував строк взяття жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік на 1 рік — до 1 жовтня 2023 року. 12 вересня наказ Міноборони від 06.09.2022 №259 офіційно зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №1042/38378.
Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Разом з тим, крім строку взяття жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік, наразі нічого не змінюється.
 Тож, помічник юриста відділу безоплатної правової допомоги Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Павлосюк нагадує що потрібно знати про військовий облік жінок.
 Як стати на військовий облік?
 Жінкам відповідних спеціальностей необхідно прибути у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) за місцем реєстрації та надати наступні документи:
• заява про взяття на облік;
• паспорт або ID-картка;
• ідентифікаційний номер;
• документ про здобуття спеціальності/професії;
• довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
• свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
• свідоцтво про шлюб;
• фотокартки 3х4.
 Детально з переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних можна ознайомитись за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-21#Text .
 ВАЖЛИВО! Обов’язковому військовому обліку НЕ підлягають жінки інших спеціальностей.
 Наступним кроком є проходження військово-лікарської комісії, яка надає висновок про придатність до військової служби. У разі, якщо жінка непридатна, у її військовому квитку проставляється відмітка про непридатність до військової служби з виключенням її з військового обліку, або зазначається, що особа непридатна у мирний час, але обмежено придатна у воєнний час.
 Якими ж будуть обов’язки у жінок,які стануть на військовий облік?
На жінок, які стануть військовозобов’язаними, поширюються такі самі норми, що й на військовозобов’язаних чоловіків.
 Військовозобов’язані жінки повинні:
1. Перебувати на військовому обліку за місцем проживання. У разі тимчасового переміщення за кордон – за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України.
2. Прибувати за викликом ТЦКСП на збірні пункти, призовні дільниці у строки, зазначені у мобілізаційних розпорядженнях, повістках тощо, для:
• взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час;
• оформлення військово-облікових документів, приписки;
• проходження медичного огляду;
• направлення на підготовку;
• призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних.
3. Не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації.
4. Проходити медогляд та лікування згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії.
5. Проходити підготовку до військової служби і виконувати військовий обов’язок у запасі.
6. У семиденний строк прибувати до ТЦКСП для зняття з обліку, якщо жінка змінює місце проживання, їде у відрядження, на навчання, відпустку чи лікування за кордон більш ніж на 3 місяці тощо.
7. У семиденний строк повідомляти про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади.
8. Негайно повідомляти ТЦКСП (органам СБУ) за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа.