назад

Працівники Старовижівського бюро допомогли клієнту визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду

До Старовижівського бюро правової допомоги звернувся громадянин В. у справі про визнання протиправними дій Старовижівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області.

Клієнт є постраждалою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи. При призначенні йому пенсії Старовижівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області керувалось тільки Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», чим порушило його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Начальником Старовижівського бюро було складено заяву до Старовижівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з проханням провести перерахунок призначеної пенсії у відповідність нормам статті 56 цього Закону. Однак, громадянин В. отримав відмову у здійсненні перерахунку пенсії та її виплаті.

Ковельським місцевим центром прийнято рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги громадянину В. та призначено начальника Старовижівського бюро Юрія Свербу для представництва інтересів особи у суді.

Фахівець Бюро підготував та подав до суду адміністративний позов про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.

Розглянувши цю справу у відкритому судовому засіданні, Старовижівський районний суд Волинської області визнав протиправними дії Старовижівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії громадянину В. та зобов’язав провести його і здійснити виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.

Статтею 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, їй призначається одна пенсія за її вибором.

Згідно із статтею 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, – чоловіки – 10 років і більше, жінки – 7 років 6 місяців і більше – не вище за 85% заробітку.

Крім того, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорії потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менше, як: чоловіки – 20 років, жінки – 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75% заробітку. У зв’язку з цим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Довідково:
Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Ковель, вул. С. Бандери, 5, тел. (03352) 5-30-63, e-mail:kovel.volyn@legalaid.lt.ua
Старовижівське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: смт Стара Вижівка, вул. Незалежності, 52, тел. (03346) 2-14-75.