назад

Правовий механізм поновлення батьківських прав

Чи може батько/мати, яких позбавили батьківських прав їх поновити? Так, проте доведеться звертатися до суду. Консультацію з даного питання надає завідувачка сектору «Гусятинське бюро правової допомоги» Наталія Янцевич.

Мати/батько, позбавлені батьківських прав, мають особисто звертатися до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Проте поведінка особи та обставини, через які вона була позбавлена батьківських прав повинні змінитися в інтересах дитини. Позитивні зміни батька/матері мають підтверджуватися відповідними доказами:

  • акти обстеження умов проживання батьків;
  • характеристики як за місцем роботи, так і за місцем проживання;
  • довідка лікаря, що позивач пройшов курс лікування від алкогольної залежності, психічно здоровий тощо;
  • інші докази, що засвідчують виправлення позивача чи інші умови, за яких було позбавлено батьківських прав;
  • висновок органу опіки та піклування щодо можливості поновлення позивачів у батьківських правах.

Суд може і не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він недостатньо обґрунтованим та суперечить інтересам дитини. Також у справах про поновлення батьківських прав враховується думка другого з батьків та інших осіб, що проживають з дитиною.
Згідно зі Сімейним кодексом України дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав. Суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси.

Також є обставини, через які поновити батьківські права неможливо:

  • якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом;
  • якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.

У разі відмови в позові про поновлення батьківських прав повторне звернення із позовом з цього ж питання можливе лише після спливу одного року з часу набрання чинності рішенням суду про таку відмову.

Батьки, поновлені у своїх правах, знову набувають батьківських прав і обов’язків у повному обсязі.