назад

Прожили 38 років у цивільному шлюбі, але щоб оформити спадщину від чоловіка, довелося звертатися до суду

З чоловіком Іваном Галина прожила у цивільному шлюбі 38 років. Офіційно реєструвати шлюб пара не бачила потреби, адже і так стосунки були чудові. Разом вели спільне господарство та виховували доньку Галини від першого шлюбу.

 Коли Іван помер, Галина звернулася до нотаріуса, щоб розпочати оформлення спадщини на майно, що залишилося від чоловіка, а саме земельну ділянку. Однак отримала від нотаріуса відмову, оскільки не є офіційною дружиною.

Щоб розв’язати проблему, жінка звернулась до системи БПД – Великоолександрівського бюро правничої допомоги. 

Там їй пояснили, що для оформлення спадщини, необхідно через суд визнати факт проживання з Іваном однією сім’єю не менше як 5 років до часу відкриття спадщини.

Галина має інвалідність, її середньомісячний дохід не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, це дає їй право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду.

Допомогти жінці взялася юристка Ольга Соколенко. 

Юристка підготувала заяву до суду, в якій просила встановити факт проживання однією сім’єю не менше як 5 років. До заяви додали довідку селищної ради та акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного проживання особи, якими підтверджується, що Галина та Іван спільно проживали та вели спільне господарство. А також залучила свідків – сусідів та односельців.

Суд задовольнив позовні вимоги клієнтки та встановив факт проживання однією сім’єю не менше як 5 років до часу відкриття спадщини. 

«Тут варто зауважити, що встановлення факту проживання однією сім’єю не дає право на отримання спадщини як спадкоємцеві першої черги. Згідно зі статтею 1264 Цивільного кодексу України такі спадкоємці належать до четвертої черги. У випадку із Галиною, вона була єдиною близькою людиною для свого чоловіка. Тому відсутність спадкоємців попередніх черг надала їй безспірне право успадкувати за законом земельну ділянку», – коментує Ольга Соколенко.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: 650/1898/24