назад

Розірвання шлюбу з трьома невідомими

До Покровського бюро правової допомоги, що на Дніпропетровщині звернулася внутрішньо переміщена особа пані  Мар’яна. Жінка хотіла розірвати шлюб з чоловіком. 

На перший погляд питання стандартне та не потребує жодних зусиль, але перед головним юристом бюро Анжелою Скорик, яка взялася за цю справу,  постала задача з трьома невідомими, а саме: шлюб був зареєстрований на території Автономної Республіки Крим України, що на сьогоднішній день є непідконтрольною територією; оригінал документу про укладання шлюбу у пані Мар’яни відсутній і на останок –  клієнтка не знала  місця фактичного перебування/проживання її чоловіка. Та не зважаючи на складнощі, фахівчиня взялася за допомогти жінці.

Оскільки Мар’яна – внутрішньо переміщена особа, вона може звернутись до суду за фактичним місцем перебування, така норма передбаена законом. Юристка підготувала позовну заяву про розірвання шлюбу й направила її до Орджонікідзевського міського суду, який відкрив справу та призначив дату розгляду.

Суддя вжила всі необхідні процесуальні дії  для належного розгляду даної справи. А саме – на офіційному веб-сайті судової влади України розмістили оголошення про виклик до суду відповідача, з огляду на те, що відповідач, відповідно до п.11 ст.128 ЦПК України вважається таким, що отримав судову повістку. Але він не з’явився до  зали судового засідання. Суддя ж вирішила все одно розглянути справу, спираючись  на статтю 24 Сімейного кодексу України, відповідно до якої  шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка й  примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

«Таке положення національного законодавства України відповідає ст.16 Загальної декларації прав людини, згідно з якою чоловіки і жінки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і засновувати сім’ю. Вони користуються однаковими правами щодо одруження під час шлюбу та під час його розірвання. Позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя (ст.110 СК України). Та враховуючи, що позивач наполягає на розірванні шлюбу, то відповідно, відмова в розірванні шлюбу буде примушенням до шлюбу та шлюбним відносинам, що є неприпустимим», – коментує дії судді головна юристка Покровського бюро правової допомоги Анжела Скорик.

Тож, Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області виніс заочне рішення про розірвання шлюбу.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 184/1292/21