назад

Сам виховує двох дітей, а батьківство мав доводити в суді

Визнання батьківства – одне з найактуальніших питань у сімейному праві України. Це волевиявлення особи, яка вважає себе батьком дитини. За загальним правилом, якщо мати і батько перебувають між собою у зареєстрованому шлюбі, вважається, що дитина походить від подружжя. У випадку, якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, за ст. 125  Сімейного кодексу України походження дитини від батька визначають або за спільною заявою матері та батька дитини, або за рішенням суду.

До бюро Чернівецького місцевого центру з надання БВПД звернувся пан Микола. Він розповів, що з березня 2000 року проживав без реєстрації шлюбу з пані Оленою. У них народилось двоє дітей. З 2019 року цивільне подружжя проживає окремо. Діти залишились з батьком. Пан Микола зазначив, коли народився другий син, він не наполягав на реєстрації свого батьківства. Річ у тім, що пані Оленою бажала оформити соціальні виплати по допомозі на дітей одиноким матерям, але так і не оформила, а згодом й взагалі виїхала в невідомому напрямку.

Також пан Микола розповів, що він самостійно доглядає двох дітей, одна з яких – дитина з інвалідністю, що потребує особливого догляду. Мати фактично самоусунулася від виконання своїх обов’язків, матеріальної допомоги не надає, не піклується про фізичний та духовний розвиток, здоров’я та майбутнє малолітніх дітей. Аби допомогти панові Миколі, у Чернівецькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги прийняли рішення доручити цю справу адвокату Аурелу Вівчару. Він зібрав необхідні докази, склав та подав до суду позовну заяву про визнання батьківства пана Миколи із зобов`язанням до органу ДРАЦС внести зміни до актового запису про народження дитини.

Оскільки пані Олена на судове засідання не з’явилася, справу розглянули за її відсутності. Позов про визнання батькіства суд задовольнив.

Справа № 720/2384/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/104209535

Коментує адвокат Аурел Вівчар, який співпрацює з системою БПД:

   Які є способи встановлення батьківства?                                                                                                                                                              – встановлення батьківства в добровільному порядку;
– шляхом подання позовної заяви до суду.

У разі добровільного рішення батьків для того, щоби визнати факт батьківства, згідно зі ст. 134 Сімейного кодексу України, необхідно підготувати заяву, яку слід надати в органи РАЦС. Це можливо зробити і в разі, якщо мати дитини перебуває у шлюбі з іншим чоловіком, але бажає зареєструвати дитину на справжнього батька при обопільній з ним злагоді.

  

  Який порядок визнання батьківства за рішенням суду?

За ст. 128 Сімейного кодексу України підставою для визнання батьківства за рішенням суду є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

  Хто може подати позов про визнання батьківства?

Позов про визнання батьківства може пред’явити матір, опікун, піклувальник дитини, особа, яка утримує та виховує дитину, а також сама дитина, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може  пред’явити особа, яка вважає себе батьком дитини.