назад
27.03.24

Щоб отримати компенсацію за зруйноване житло у Маріуполі довелося доводити право власності у суді

Лідії Михайлівні —  80 років, і вона залишилася без житла, усіх своїх речей та документів.

До початку повномасштабної військової агресії рф жінка жила у Маріуполі, але у березні 2022 року один зі снарядів потрапив у квартиру Лідії і повністю її зруйнував.

Восени 2022 року їй вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію і відтоді вона мешкає у Києві.

Щоб отримати компенсацію від держави за зруйноване житло жінка має підтвердити право власності на квартиру та надати оригінали документів, яких у неї немає. На руках у неї залишилися лише копії технічного паспорту на квартиру, ордеру та реєстраційного посвідчення.

По допомогу вона звернулася до Київського бюро правової допомоги №7.

Пані Лідія – внутрішня переселенка і має право на безоплатну допомогу із зверненням до суду. Складати позов до суду доручили юристу Юрію Чуприну.

Під час підготовки матеріалів до суду та збирання доказів, юрист разом з клієнткою зверталися до різних державних установ.

Перш за все, оскільки оригінали документів Лідії втрачені у знищеній домівці, вона звернулася до одного зі столичних Центрів надання адміністративних послуг, щоб отримати інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У  отриманій відповіді зазначалося, що відомості про зареєстровані речові права на ім’я Лідії відсутні.

Отримавши відповідь, вона знову звернулася до ЦНАПу, щоб оформити державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, надавши для цього копії технічного паспорту на квартиру, ордеру та реєстраційного посвідчення. Але зробити це не змогла, бо не мала оригіналів документів.

Отож юрист підготував та подав до суду позов про визнання права власності на зруйноване житло.

Оскільки в умовах воєнного стану територіальна підсудність справ  Жовтневого районного суду міста Маріуполь була передана Жовтневому районному суду Дніпра, звертатися з позовом довелося саме до цього суду.

За принципом екстериторіальності, для представництва інтересів клієнтки у суді, призначили адвоката, що співпрацює з системою БПД на Дніпропетровщині, Олександра Яструба.

Суд, взявши до уваги згадані докази, задовольнив позовну заяву у повному обсязі та визнав право власності Лідії на квартиру. Тепер жінка зможе подати документи на компенсацію від держави за зруйноване житло.  

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 201/7568/23