назад

Щоб успадкувати будинок, довелося доводити право власності у суді

Бабуся Віри заповіла їй будинок разом з господарськими спорудами. Коли настав час, Віра звернулася до нотаріуса по спадщину. Проте отримати свідоцтво про право на спадщину не змогла. 

Нотаріус відмовив Вірі у вчиненні нотаріальних дій через відсутність правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності на житловий будинок. Отримати потрібний документ вона не може, бо бабуся померла.

Щоб захистити свої права, жінка звернулася до системи БПД —  Шосткинського бюро правничої допомоги.

Віра має низький дохід — менше двох прожиткових мінімумів, це дає їй право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.

Представляти її інтереси у суді доручили адвокатці, що співпрацює з системою БПД, Тетяні Скрипці.

Вона підготувала та подала до суду позовну заяву, у якій просила встановити факт  належності житлового будинку з господарськими спорудами за померлою та визнати право власності в порядку спадкування за спадкоємцем.

До заяви додала копії документів, які підтверджували право власності за померлою бабусею Віри, зокрема довідки, виданої старостинським округом на підставі погосподарської книги, відповідно до якої житловий будинок з господарськими спорудами обліковується за померлою, архівного витягу з рішення сесії сільської ради «Про приватизацію земельних ділянок» та копії технічного паспорту будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами. Оскільки до 2004 року виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права. Погосподарські книги були особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року.

До компетенції виконкомів місцевих Рад відносилося питання узаконення житлових будинків та внесення записів про право власності на будинки за громадянами у погосподарські книги місцевих Рад. Такими чином, записи у погосподарських книгах визнавалися у якості актів органів влади (публічної), що підтверджують право приватної власності.

Суд задовольнив позовні вимоги Віри — визнав право власності на житловий будинок з господарськими будівлями за Вірою в порядку спадкування за заповітом.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 589/3431/22.