назад
03.05.24

Спадщину прийняла, а спадкові права оформити могла через різні прізвища

Ірині відмовив державний нотаріус в оформленні спадкових прав після померлого батька, бо не зміг встановити родинні відносини між нею її батьком та бабусею.

Батько Ірини намагався оформити спадкові права після смерті своєї матері, проте не зміг це зробити. Прізвище матері у свідоцтві про її смерть і в його свідоцтві про народження відрізнялися. Так, у свідоцтві про народження батька Ірини його мати була записана за її дівочим прізвищем. А прізвище батька та його батька, тобто діда Ірини, також записані з помилкою.

Тож, щоб оформити спадкові права, Ірині необхідно було довести, що матір її батька і її бабуся — одна людина.

Щоб вирішити це питання вона звернулася до системи БПД — Ірпінського бюро правничої допомоги.

Під час юридичної консультації юристка бюро вказала клієнтці на необхідність звернення до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин між нею та померлими бабусею та батьком.

Ірина, має довідку, що підтверджує її статус ВПО, а отже вона має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду.

Представляти її інтереси у суді доручили адвокатці, що співпрацює з системою БПД, Руслані Орел.

Вона дослідила обставини справи, склала та подала до суду позовну заяву про встановлення факту родинних відносин. До заяви додала копії необхідних документів, зокрема свідоцтва про народження Ірини та її батька, свідоцтва про смерть батька та бабусі Ірини, свідоцтва про шлюб Ірини, її батьків та бабусі.

Оскільки, відповідно до роз’яснення п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.

Суд задовольнив позовні вимоги клієнтки у повному обсязі та встановив її родинні відносини з батьком та бабусею.

Тепер Ірина зможе оформити свої спадкові права на будинок бабусі.

Ця справа в Єдиному реєстрі судових рішень: № 367/10680/23.