назад

В Роздільнянському місцевому центрі захистили трудові права учасника АТО

Відповідно до Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. А ще Основний Закон гарантує кожному працівнику право на відпочинок. Проте, на практиці ми іноді стикаємося з випадками порушення трудового законодавства.

Саме з питанням захисту свої трудових прав до Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся учасник АТО. Він розповів, що з 2016 по 2018 роки проходив службу в Збройних силах України. Після звільнення йому було виплачено компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки. Пізніше він дізнався, що наше законодавство передбачає додаткову відпустку учасникам бойових дій.

Юрист Центру Роман Непочатов підтвердив, що Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» прямо передбачає одержання учасниками бойових дій додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік (п. 12 статті 12).

За порадою Романа Непочатова клієнт звернувся з рапортом за місцем проходження служби про виплату йому компенсації за невикористану додаткову відпустку, проте отримав відмову.

З такою відповіддю учасник АТО не погодився і подав письмове звернення до Центру про надання йому безоплатної вторинної правової допомоги. З метою захисту трудових прав клієнта Роман Непочатов підготував та подав позов до Одеського окружного адміністративного суду, в якому звернув увагу суду на положення п. 14 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким передбачено, що у рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки.

Право на компенсацію за не використану додаткову відпустку підтвердив Касаційний Адміністративний суд Верховного суду в рішенні від 16.05.2019 року по справі № 620/4218/18. За таких підстав судом ухвалено рішення на користь клієнта Центру, яким зобов’язано військову частину виплатити компенсацію за не використану додаткову відпустку. 21 січня 2020 року це рішення набрало законної сили.