назад

Відстояно право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2

Право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідного стажу роботи. Проте, під час перевірки стажу роботи заявника Пенсійний фонд часто виявляє відсутність необхідного стажу роботи, який дає право на призначення пенсії  на пільгових умовах за Списком № 2. І, як результат, – відмова у призначенні пенсії.

Подібний інцидент стався з паном Ярославом, коли він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Разом із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, громадянин надав всі необхідні документи. Однак йому було відмовлено в отриманні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи.

Із зазначеною позицією Пенсійного фонду пан Ярослав не згоден та вирішив звернутися до Калуського місцевого центру із надання БВПД. Чоловік хотів, щоб фахівці місцевого Центру допомогли йому відстояти через суд своє право на пенсію.

Для надання безоплатної вторинної правової допомоги пану Ярославу було призначено працівника Центру Ореста Жидана.

Під час вивчення матеріалів справи з’ясовано, що Пенсійний фонд при прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії керувався статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає необхідний стаж роботи для чоловіків – 28 років.

Однак норми статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» абсолютно ідентичні нормам статті 13 Закону «Про пенсійне забезпечення», зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, які були визнанні неконституційними, як такі, що порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.

Тому очевидною є невідповідність положень статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» принципу верховенства права, для осіб, які працювали із шкідливими і важкими умовами праці.

Отже розглядаючи заяву пана Ярослава про призначення пенсії, Пенсійний фонд віддав перевагу найменш сприятливому для клієнта  тлумаченню законодавства, у зв’язку з чим дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для призначення пенсії.

Клієнт має право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки він досяг 55 років, має стаж роботи 25 роки 11 місяців 25 днів, у тому числі на пільгових умовах за списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення», пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 13 років 5 днів з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 справа № 1-5/2018(746/15) від 23.01.2020 р.

Тож, вивчивши усі зібрані клієнтом документи, фахівець Калуського місцевого центру із надання БВПД Орест Жидан, підготував адміністративний позов про визнання дій органу Пенсійного фонду України протиправними щодо розгляду заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно  пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зобов’язати Пенсійного фонду повторно розглянути заяву з урахуванням висновків Конституційного Суду України у рішенні N 1-р/2020 від 23.01.2020 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийшов до висновку, що Управління пенсійного фонду при розгляді заяви пана Ярослава про призначення пенсії неповністю дослідило подані документи та як наслідок прийняло необґрунтоване рішення про відмову у призначенні пенсії.

У результаті суд задовольнив повністю позов клієнта до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Рішення суду набрало законної сили.

Ця адміністративна справа № 300/4935/21 є в Єдиному державному реєстрі судових рішень.