назад
17.08.22

Внутрішньо переміщеній особі допомогли встановити факт спільного проживання та перебування на утриманні

До Кобеляцького бюро правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася внутрішньо переміщена особа пані Валентина, яка потребувала юридичної допомоги з наступного питання: після смерті свого чоловіка пані Валентина звернулась до органу Пенсійного фонду України із заявою щодо переходу на інший вид пенсії (у зв’язку з втратою годувальника), однак, було отримано рішення Пенсійного фонду України про відмову в проведенні перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що місце реєстрації померлого годувальника не збігається з місце реєстрації заявниці.

Тому, у пані Валентини виникла необхідність у судовому порядку встановлювати факт спільного проживання та перебування на утриманні.

Особі надано консультацію з урахуванням зазначених питань, центром встановлено належність особи до суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу та уповноважено працівника – головного юриста сектору Кобеляцького бюро правової допомоги Анастасію Волошко для надання особі безоплатної вторинної правової допомоги, що передбачає складання процесуальних документів до суду та представлення інтересів особи у суді щодо встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: факт спільного проживання та перебування фізичної особи на утриманні.

Працівниця бюро, узгодивши правову позицію з клієнтом, зібрала докази по справі та склала заяву про встановлення факту спільного проживання та перебування на утриманні.

 «Відповідно до ст. ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Непрацездатними членами сім’ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку.»  – консультує Анастасія Волошко.

За її словами  до членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи,  якщо вони були на повному утриманні померлого годувальника та одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Отже, факт спільного проживання та перебування фізичної особи на утриманні є обставиною, що має істотне значення і є підставою для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні.

Враховуючи обставини справи та дослідивши додані до заяви докази, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення вимог. Після набрання рішенням суду законної сили особа зможе звернутися до органу Пенсійного фонду із заявою про перехід на інший вид пенсії (у зв’язку з втратою годувальника).

У випадку виникнення запитань правового характеру звертайтеся до сектору «Кобеляцьке бюро правової допомоги» Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: 39200, м. Кобеляки, вул. Батиря, 6 або зателефонувавши за телефоном:                      (05343) 3 43 74.