назад

Встановлення факту реєстрації шлюбу, який було укладено на тимчасово окупованій території України

Шлюб – це добровільний, рівноправний сімейний союз жінки і чоловіка, саме так вказано в статті 51 Конституції України. Під час реєстрації шлюбу наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватись дошлюбними прізвищами. Зміна прізвища тягне за собою ряд обов’язкових правових наслідків, і в першу чергу це стосується необхідності заміни документів після одруження.

У липні 2022 року до юристів Подільського бюро правової допомоги звернулася пані Світлана, якій територіальний підрозділ ДМС України відмовив у заміні паспорта у зв’язку зі зміною прізвища після одруження.

У червні 2022 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було зареєстровано мій шлюб із чоловіком та видано свідоцтво про шлюб. У моєму паспорті було проставлено відмітку про те, що паспорт підлягає обміну в місячний строку у зв’язку зі зміною прізвища після реєстрації шлюбу. Проте, через збройну агресію рф я з чоловіком була змушена виїхати із Херсону. На теперішній час ми проживаємо в місті Подільськ, оформили статус внутрішньо переміщених осіб, я вагітна і ми чекаємо народження первістка. Однак обмін паспорта, у зв’язку зі зміною прізвища під час реєстрації шлюб неможливий, оскільки відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні актовий запис про шлюб складено на паперових носіях та не внесено до Державного реєстру актів цивільного стану громадян тому що доступ до нього тимчасово припинено на окупованих територіях України у зв’язку з оголошенням воєнного стану», – повідомила юристам пані Світлана.

УВАГА! У зв’язку з військовою агресією рф проти України та запровадженням на території України з 24 лютого 2022 року воєнного стану відповідно до Указу Президента України № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, а також враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 № 263 “Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану”, задля забезпечення цілісності інформації та недопущення несанкціонованого доступу до відомостей, що містяться в державних інформаційних ресурсах, що адмініструються ДП “НАІС”, тимчасово було призупинено роботу окремих Реєстрів або можливість здійснення в них реєстраційних дій.

Тож, звернення до суду щодо встановити факт реєстрації шлюбу, який було укладено на тимчасово окуповані території України та подальше внесення його до Державного реєстру актів цивільного стану громадян це єдиний варіант, який надасть можливість пані Світлані вирішити своє питання щодо заміни паспорта.

Уповноважили для надання правової допомоги юристку Христину Россяєву, яка ознайомилась з наявними у клієнтки документами та підготувала заяву про встановлення факту реєстрації шлюбу .

З’ясувавши зміст заявленої вимоги, вивчивши матеріали справи, враховуючи інтереси заявниці та відсутність заперечень з боку зацікавлених осіб, Котовський міськрайонний суд Одеської області 20 жовтня 2022 року задовольнив вимоги заявниці та встановив факт реєстрації шлюбу.

Діяльність державних органів влади України, в тому числі органів державної реєстрації актів цивільного стану України припинена та фактично не здійснюється на тимчасово окупованій території. Тож, встановлення факту реєстрації шлюбу на тимчасово окуповані території має для заявниці юридичне значення, оскільки надасть їй право отримати свідоцтво про шлюб в органах державної реєстрації актів цивільного стану на території України, яка контролюється державними органами, що є загальною передумовою визначення правового статусу громадянина у сфері шлюбно-сімейних правовідносин, так як інший спосіб отримати відповідний документ не можливо з незалежних від неї об’єктивних обставин», – коментує Христина Россяєва.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі  судових рішень 505/2618/22