назад

Встановлення факту смерті в бою військовослужбовця Збройних сил України

Війна торкнулась кожної української сім’ї. Хтось був вимушений покинути свою домівку, хтось героїчно захищає Батьківщину у рядах ЗСУ та ТРО, а деяким родинам довелося втратити своїх родичів, які загинули в бою. І на жаль, трапляються випадки, коли тіла героїв неможливо евакуювати з поля бою.

Так сталося й з сином пані Марії. Жінка, у січні 2023 року, звернулася до сектору «Сновське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Менського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з питанням стосовно встановлення факту смерті сина та території активних бойових дій при виконанні бойового завдання.

Пані Марія розповіла, що її син, у березні 2022 року, був мобілізований до Збройних сил України. А 12 вересня 2022 року, залишаючись вірним військовій присязі, загинув в бою за нашу Батьківщину під час безпосереднього зіткнення з противником та артилерійського обстрілу з боку збройних сил російської федерації в межах Бахмутського району Донецької області, отримавши поранення не сумісні з життям.

У зв`язку з шквальним вогнем зі сторони противника та проведенням тактичного маневру тіло загиблого солдата з поля бою евакуювати не вдалося. Не дивлячись на бойові дії та важку ситуацію на фронті, командуванням військової частини було проведено службове розслідування, за результатами якого встановлено, що 12 вересня 2022 року солдат отримав поранення не сумісні з життям, про що складено акт про настання смерті солдата в присутності свідків.

Після з’ясування усіх обставин справи було прийнято звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги. 19 січня 2023 року Менським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги пані Марії було призначено працівника Сновського бюро правової допомоги – Ірину Литвиненко.

Узгодивши із заявницею правову позицію та зібравши необхідні документи того ж дня фахівчиня системи безоплатної правової допомоги звернулася до Щорського районного суду Чернігівської області із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.

Складаючи заяву до суду було зосереджено увагу на таке:

Згідно статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Виходячи з того, що державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, єдиний вихід – встановлювати факт смерті солдата у судовому порядку.

Встановлення факту смерті було необхідно матері для отримання свідоцтва про смерть й допомоги на поховання та для прийняття спадщини і оформлення родиною загиблого захисника відповідного статусу, а також, інших пов’язаних з цим статусом пільг.

Отже, виходячи з норм чинного законодавства та в порядку статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктами 8 частини 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а також, інші факти, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Після розгляду матеріалів справи 19 січня 2023 року судом було прийнято рішення про встановлення факту смерті сина пані Марії під час захисту Батьківщини, при виконанні бойового завдання.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень №749/41/23 , або за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/108478517#