назад

Встановити факт смерті батька на тимчасово окупованій території допоміг адвокат, що співпрацює з системою БПД Львівщини

У травні 2022 року до Червоноградського бюро правової допомоги звернулася пані Олена. Через агресію росії вона була змушена залишити рідне місто і шукати прихистку в безпечніших містах. Але в Авдіївці на Донеччині, окупованій ворогом, залишилися її батьки.

У квітні батьки потрапили під артилерійський обстріл. Батько загинув, матір забрали до лікарні. Особу батька на місці загибелі вдалося встановити за паспортом, який був при ньому. Тіло відвезли у морг, однак він уже не працював, не працювали й судово-медичні експерти. Постанову про поховання виніс слідчий. Оскільки дружина перебувала в лікарні, а донька з внуками на той час уже виїхала з окупованої території, похованням займалася ритуальна служба. Похований він разом з трьома іншими людьми. Постало питання про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.

Усі обставини пані Олена розповіла і адвокатові Артему Пащуку, який за дорученням Червоноградського місцевого центру з надання БВПД вступив у справу. Після узгодження усіх моментів до Червоноградського міського суду було подано позовну заяву.

Коментує адвокат Артем Пащук:

«Відповідно до ст.17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» (із внесеними змінами від 09.09.2011 року) підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, – не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.»

Червоноградський міський суд Львівської області позов задовільнив, ухваливши рішення встановити факт смерті особи, яка на час смерті проживала та була зареєстрована у Авдіївка Донецької області з метою подальшої реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану України факту смерті та отримання свідоцтва про смерть.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 459/1237/22