назад

Встановити факт смерті особи допоміг адвокат системи БПД Черкащини

Внаслідок збройної агресії проти України загинуло багато наших співгромадян і, нажаль, надалі продовжують гинути дорослі, діти та літні люди. Наша країна веде боротьбу з ворогом, який нещадно нищить українські міста та вбиває цивільне населення, зокрема тих, хто не встиг евакуюватися до початку активних бойових дій в більш безпечні міста і села.

Родичі загиблих, яким вдалося евакуюватись до міста Черкаси, окрім болю втрати, мають невирішені правові питання, зокрема, щодо здійснення державної реєстрації смерті близьких людей.

Єдиним документом, що підтверджує смерть особи юридично, є свідоцтво про смерть. Без свідоцтва неможливо оформити спадщину, отримати компенсації від держави, допомогу на поховання, вирішити питання опіки над дітьми чи оформити пенсію по втраті годувальника, тощо.

Через неможливість отримання документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою на тимчасово окупованих територіях, родичам загиблих доводиться встановлювати факт смерті рідних через суд.

Внутрішньо переміщені особи мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, а саме: на складання документів процесуального характеру та отримання послуг адвоката. Починаючи з 24 лютого Черкаським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги вже видано близько 10 доручень адвокатам для надання безоплатної правової допомоги клієнтам з питання встановлення факту смерті особи на території, де ведуться активні бойові дії.

У рамках надання допомоги клієнтам у таких справах, адвокати системи безоплатної правової допомоги  допомагають громадянам  у складенні заяви про встановлення факту смерті, яка подається до суду за місцем проживання особи. До заяви додаються  докази, що підтверджують факт настання смерті: пояснення заявників, свідків, письмові докази, речові докази, а саме фотографії, звуко- і відеозаписи, висновки експертів тощо. А також подається письмова відмова відділу державної реєстрації актів цивільного стану у проведенні державної реєстрації смерті із викладенням причин неможливості проведення такої реєстрації.

Так, нещодавно до Черкаського бюро правової допомоги  звернулась пані Людмила, яка є внутрішньо переміщеною особою для отримання безоплатної вторинної правової допомоги, щодо встановлення факту смерті її чоловіка.

Жінка розповіла, що евакуювалася до міста Черкаси рятуючись від ворожих обстрілів з міста Попасна Луганської області, в якому проживала разом з чоловіком та родичами.

У другій половині квітня 2022 року російським окупантам вдалося захопити половину міста Попасна, де точились запеклі вуличні бої, проводились артилерійські обстріли. На той час медичну допомогу в місті надавали тільки військові медики, а за даними міської влади, під час боїв загинуло не менше 100 місцевих жителів. Серед цих мешканців був і чоловік пані Людмили, який загинув у квітні 2022 року від мінометних обстрілів.

«З дня вторгнення російських військ на територію Попасни я разом з чоловіком перебували у в місті, ми не мали змоги виїхати у більш безпечне місце. Під час мінометних обстрілів ми разом з іншими родичами переховувалися в підвалі сусіднього будинку. Так було і того злощасного дня: після ранкових обстрілів мій чоловік вийшов зі сховища у підвалі, аби подивитися, в якому стані перебуває наш будинок, і саме в цей момент знову почалися обстріли, один зі снарядів впав поблизу чоловіка, внаслідок чого він помер», – розповіла пані Людмила.

Допомагати згорьованій жінці взявся адвокат Дмитро Гаврилов, який підготував та направив до суду заяву про встановлення факту смерті особи,  де детально описав всі обставини за яких загинув чоловік клієнтки, додав всі зібрані докази, та в подальшому представляв інтереси жінки в суді.

Взявши до уваги наведені аргументи адвоката та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності в кінці травня 2022 року Придніпровським районним судом міста Черкаси  прийнято рішення про задоволення заяви про встановлення факту смерті чоловіка пані Людмили в місті Попасна Сєвєродонецького району Луганської області та направлено рішення суду до органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті чоловіка.

Відтак, завдяки професійним діям та правильній правовій позиції адвоката системи БПД Черкащини Дмитра Гаврилова, пані Людмила отримала рішення суду, на підставі якого зможе одержати свідоцтво про смерть її чоловіка, оформити спадщину та отримати компенсацію за втрачене житло.

«У період дії воєнного стану категорія внутрішньо переміщених осіб, які звертаються за безоплатною правовою допомогою, є дійсно особливою. Жодна Людина не зможе залишитися байдужою до життєвих проблем з якими зіштовхнулися наші громадяни, постраждавши від рук агресора. Тому, консультації з питань встановлення факту смерті близьких осіб, відшкодування збитків, завданих майну, призначення пенсії по втраті годувальника, порядку дій у разі, якщо військовослужбовець попав у полон, зник безвісти чи загинув, потребують не лише юридичних знань, а й умінь протистояти стресовим факторам, залишатися стійкими, правильно комунікуючи з особами, які потерпіли внаслідок війни», – розповідає фахівчиня Черкаського місцевого центру з надання БВПД Таміла Данько.

Довідково. Згідно з положеннями п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,  державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою;

2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи, а згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до роз’яснень, викладених у п.п. 13, 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення фактів, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх видання.

Справа № 711/2113/22