назад

Вставлення факту смерті на тимчасово окупованій території України не перестає бути актуальним

8 листопада 2022 року до Сновського бюро правової допомоги звернулася пані Валентина з проханням допомогти їй провести реєстрацію смерті батька, який помер на тимчасово окупованій території України в місті Луганськ.

Пані Валентина є уродженкою цього міста. У 2014 році в зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України вона  була вимушена покинути місце постійного проживання. Батько пані Валентини через похилий вік та маломобільність залишився проживати в окупованому Луганську.

В серпні поточного року через стан здоров’я та похилий вік батька пані Валентина повернулася до міста, так, як він потребував догляду. 22 вересня 2022 року батько помер. В зв’язку з обставинами, що склалися пані Валентина була вимушена провести реєстрацію смерті батька в органах Луганської Народної Республіки. Дане свідоцтво не створює правових наслідків на підконтрольній території України, а тому, вирішити питання щодо закриття особистих рахунків батька в банках, зняття з обліку в Пенсійному фонді України та прийняття спадщини вирішити неможливо.

Після з’ясування усіх обставин справи було прийнято звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги.  9 листопада 2022 року Менським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, пані Валентині було призначено завідувача сектору «Сновське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Менського місцевого центру з надання БВПД – Ірину Литвиненко.

Після узгодження із заявницею правової позиції та зібравши необхідні документи фахівчиня системи безоплатної правової допомоги звернулася до Щорського районного суду Чернігівської області з заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.

Складаючи заяву до суду було зосереджено увагу на таких аспектах:

Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року №1207-VII будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ) виданий такими органами або особами є недійсним і не створює правових наслідків. А тому,  свідоцтво про смерть батька пані Валентини видане Луганською Народною Республікою не створює правових наслідків;

Одночасно,  згідно статі 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Отже, виходячи з норм чинного законодавства та в порядку  статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктами 8 частини  1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а також інші факти, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення.

В результаті розгляду матеріалів справи 10 листопада 2022 року Щорським районним судом Чернігівської області прийнято рішення про встановлення факту смерті батька пані Валентини на тимчасово окупованій території України в місті Луганськ Луганської Народної Республіки.

Ця справа в Єдинному державному реєстрі судових рішень №749/633/22, або за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/107230145#

Нагадуємо, що правова допомога надається Сновським бюро правової допомоги з 9-00 год. до 18-00 год. з понеділка по п’ятницю за адресою: м. Сновськ, вул. Миру 51а, тел.: (0254) 2-13-48.

Також за правовою допомогою звертайтесь до Менського місцевого центру з надання БВПД з 8-00 год. до 17-00 год. за адресою: м. Мена, вул. Титаренка С. 6а, тел.: (0244) 3-30-01.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103