назад

Втратив ногу через обстріли росіян: рішення суду про моральну шкоду — 6 млн грн

20-річний Богдан отримав мінно-вибухову травму під час окупації Київщини навесні 2022 року.

Коли розпочалося повномасштабне вторгнення рф, він з батьками залишався жити у своєму будинку у Броварському районі. Під час постійних обстрілів і авіаційних ударів родина ховалася у підвалі поруч з будинком.

Якось Богдан пішов з підвалу до хати по зарядний пристрій для телефона, і почався авіаційний обстріл. Один зі снарядів впав поряд з будинком, і хлопець отримав чисельні мінно-вибухові травми обох ніг та травматичний шок.

Першу допомогу сину надавали батьки, потім — медики Броварської лікарні, які були вимушені ампутувати праву ногу, а згодом — Хмельницької. Подальшу реабілітацію Богдан проходив у Німеччині.

Після тривалого лікування в Україні та за кордоном та проходження комісії МСЕК хлопець отримав інвалідність ІІ групи.

Крім цього, родина подала заяву про вчинення кримінального правопорушення, якою зафіксувала воєнний злочин рф, зокрема порушення законів та звичаїв війни.

Потому Богдан вирішив подавати позов до рф про стягнення моральної шкоди. За допомогою в реалізації цього задуму він звернувся до Броварського бюро правової допомоги.

Оскільки хлопець має інвалідність, а його середньомісячний дохід не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, він має право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.

Представляти його інтереси доручили адвокатці, що співпрацює з системою безоплатної правничої допомоги, Світлані Кузнєцовій.

Вона зібрала необхідні докази, склала та подала до суду позовну заяву про стягнення моральної шкоди з рф, завданої внаслідок її військової агресії.

Оскільки внаслідок окупації Київщини росіянами багато громадян загинули, були скалічені чи поранені, то у людей виникло право на відшкодування державою-агресором, матеріальної та моральної шкоди.

Цього правового висновку дійшов Верховний Суд у справі за позовом громадянки України проти рф про відшкодування моральної шкоди, завданої їй та її дітям, у зв’язку із загибеллю її чоловіка унаслідок збройної агресії рф на території України. А саме, дійшов висновку щодо можливості розгляду позовів про відшкодування шкоди, спричиненої військовою агресією рф, в українських судах, без необхідності отримання згоди компетентних органів рф та в принципі без необхідності надсилання таким органам будь-яких процесуальних повідомлень.

Отож, розглянувши в судовому засіданні усі обставини і матеріали справи, зокрема копії медичних карт та довідок, суд ухвалив рішення про задоволення позовних вимог Богдана щодо стягнення з держави російська федерація моральну шкоду у розмірі 5 998 710 гривень.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 361/6507/23.