назад

Вимушеній переселенці допомогли встановити факт належності документа для призначення пенсії

До Кельменецького бюро правової допомоги звернулася пані Наталя. Жінка є вимушеною переселенкою, яка через бойові дії змушена була покинути рідну домівку і переселитися до Дністровського району.

   «Було дуже важко – незнайома місцевість, інший менталітет, відсутність роботи. І життя фактично з чистого аркуша»,– згадує пані Наталя.

На новому місці жінка зіткнулася з проблемою призначення пенсії за віком. Річ у тім, що в Пенсійному фонді пані Наталі відмовили через трудовий стаж, адже не було взяло до розгляду її трудову книжку й не можливо прослідкувати зміну прізвища через відсутні свідоцтва про шлюб та його розірвання. Для цього пані Наталі потрібно було звертатися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

    «Мене ця інформація дуже засмутила, адже кожна копійка на рахунку. Але від знайомої я дізналася, що можу отримати безоплатно вторинну правову допомогу у Кельменецькому бюро», –  розповідає пані Наталя.

Допомогти скласти процесуальні документи щодо встановлення факту належності правовстановлюючого документу та представляти інтереси пані Наталі в суді доручили юристці Альоні Луцик. Вона склала та подала до суду заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

Рішенням Кельменецького районного суду заяву пані Наталі задовольнили повністю та встановили факт, який має юридичне значення для підтвердження відповідного стажу для виходу на пенсію за віком.

Справа № 717/526/22

    Коментує юристка Альона Луцик:

     «Суд може встановлювати факти належності особі документів, які не є такими, що посвідчують особу, наприклад, довідок про поранення чи перебування у госпіталі у зв’язку з пораненням, повідомлення військових частин, військових комісаріатів та інших органів військового управління про загибель чи пропажу без вісті в зв’язку з обставинами воєнного часу, а також заповіту, страхового свідоцтва (полісу), ощадної книжки, трудової книжки, іншого документа про трудовий стаж, довідки про реабілітацію тощо».

   За яких умов суд розглядає справи про встановлення факту належності особі правовстановлюючих документів?

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суд розглядає якщо:

  • за законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
  • законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення;
  • заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
  • встановлення факту не пов’язується з наступним вирішенням спору про право (суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи – залишає заяву без розгляду).

      Куди звернутись?

Заяву фізичної особи про встановлення факту належності особі правовстановлюючих документів подають в порядку окремого провадження до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем її проживання.