назад
03.11.22

Юристка системи БПД допомогла внутрішній переселенці встановити факт смерті чоловіка

Повномасштабна війна в державі створила для українців нову реальність з нетиповими для мирного життя завданнями і проблемами. Так, до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги все частіше звертаються українці, які втратили своїх близьких під час бойових дій та потребують юридичної допомоги, щоб встановити факт смерті на окупованій території.

Серед клієнтів системи БПД, які звернулися з таким питанням, і пані Наталія – внутрішня переселенка з Сєвєродонецька. Вона розповіла юристам Київського бюро правової допомоги №1, що у березні цього року разом з чоловіком, донькою та маленькою онучкою евакуювалися на власному автомобілі з зони бойових дій. На блокпості їх авто потрапило під обстріл російської військової техніки зі знаками «Z». Чоловік Наталії загинув на місці, а інші пасажири отримали поранення. Крім цього, внаслідок обстрілу загорілося авто, пасажирам довелося близько двох годин лежати поруч, прикриваючи собою дітей від куль та уламків. Коли щільність обстрілів стихла, під`їхав автомобіль, водій якого допоміг врятуватися вцілілим пасажирам, проте тіло чоловіка не було можливості забрати.

Також, жінка наголосила, що усі документи родини згоріли в авто і, більше того, вона не має жодного документального підтвердження факту смерті чоловіка.

Отож, для допомоги пані Наталії у цій справі була уповноважена юрист Київського бюро правової допомоги №1 Лариса Вербіло, яка підготувала пакет документів до суду, на підставі яких рішенням Деснянського районного суду міста Києва заява жінки про встановлення факту смерті чоловіка була задоволена повністю.

Коли постає питання юридичного оформлення смерті, у тих випадках, коли відсутнє лікарське свідоцтво про смерть, або якщо смерть зареєстрована окупаційною владою, потрібно звертатися з відповідною заявою до суду для встановлення юридичного факту смерті. Підтвердженням такого факту, в залежності від ситуації, можуть бути покази свідків; акт про смерть особи, складений очевидцями, документи, видані окупаційними установами тощо. У нашій справі в якості доказів були використані пояснення самої Наталії, свідчення доньки, а також докази відкриття кримінального провадження за фактом загибелі чоловіка, – Лариса Вербіло.