назад

Юристка захистила право на громадянство дитини, народженої на території держави-окупанта

До Ковельського бюро правової допомоги звернулась пані Валерія, яка розповіла, що внаслідок збройної агресії РФ, будучи вагітною, була примусово евакуйованою до Російської Федерації російськими військовими.  Після народження доньки, Валерії вдалось разом з нею та старшою дитиною, перетнувши чимало кордонів сусідніх держав, повернутись до України. Однак, на Батьківщині Валерія стикнулася з проблемою реєстрації новонародженої дитини, оскільки єдиним документом, який підтверджував факт її народження, була медична довідка, видана російським пологовим закладом.

Цією справою зайнялася фахівчиня Ковельського бюро правової допомоги Анна Капітан.

«На момент звернення пані Валерії у відносинах України з РФ діяла Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах . Відповідно до ч.1 ст.13 Конвенції документи, що на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції та за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без будь-якого спеціального посвідчення», – розповідає юристка.

Однак, Ковельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану, до якого зверталась пані Валерія, та який мав провести реєстрацію народження її доньки на підставі медичного свідоцтва про народження, виданого медичною установою РФ, відмовив у проведенні реєстрації народження дитини у зазначений спосіб.

Щоб отримати роз’яснення щодо застосування положень Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах у період дії воєнного стану, юристка підготувала звернення до Міністерства юстиції України. З отриманої відповіді стало зрозуміло, що єдиним шляхом вирішення питання пані Валерії було звернення до суду.

Вже за декілька днів після отримання відповіді Мін’юсту, Анна Капітан підготувала необхідний пакет документів і передала їх до суду.

Невдовзі, Луцький міськрайонний суд Волинської області встановив факт народження доньки пані Валерії.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №161/16668/22