назад

За допомогою допису з мережі Facebook фахівчиня бюро допомогла встановити факт смерті чоловіка на тимчасово окупованій території

На превеликий жаль, справи про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України для фахівців Карлівського бюро правової допомоги не в новину. Велика кількість громадян, які перемістились з окупованих територій втратили в цій війні найцінніше – своїх рідних! Так, на жаль, сталось і з пані Валентиною, чоловік якої залишився охороняти їх домівку в окупованому смт. Дробишеве Донецької обл. та в результаті загинув внаслідок розстрілу російськими військовими.

            «У квітні 2022 року я та мої діти вимушені були змінити своє місце проживання у зв’язку з тим, що наше селище було окуповане. Чоловік залишився охороняти наше майно від мародерства. 18 травня 2022 року я отримала звістку від наших сусідів, які залишились на окупованій території, що посеред ночі чоловіка схопили російські військові, побили та розстріляли. Болю не було меж. Чоловік був похований жителями нашого селища просто у нас на подвір’ї. Ніяких документів, виданих окупаційною владою про смерть чоловіка, звісно, я отримати не могла. Потім мобільний зв’язок взагалі перестав працювати в нашому селищі, що унеможливило отримання хоча б фото місця поховання чоловіка, як доказ його смерті, та, відверто кажучи, фото там робити було нікому, оскільки по нашій вулиці залишились лише декілька осіб похилого віку. В стані розпачу і безпорадності від того, що я не мала підтверджуючих документів про смерть чоловіка я перебувала до моменту, коли моя колега по новій роботі порадила мені звернутись до Карлівського бюро правової допомоги» – розповіла Валентина, дружина загиблого.

Також, при розповіді пані Валентина повідомила, що на Facebook-сторінці Донецької обласної державної адміністрації у рубриці вшанування пам’яті убитих росіянами жителів Донеччини бачила допис, присвячений її чоловіку. Фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги Сніжана  Вітюгіна знайшла дану інформацію в мережі Facebook, що і послугувало головним доказом по справі.

«Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Докази, якими можна підтвердити факт смерті на тимчасово окупованій території можуть бути письмові та усні свідчення очевидців, фото з місця поховання, медичні документи про смерть видані окупаційною владою, витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань, різного роду викопіюваннями з мережі інтернет та інше.»- коментує головний юрист Карлівського бюро правової допомоги Вітюгіна Сніжана.

За її словами від сплати судового збору звільняються заявники у справах про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.

Завдяки встановленому факту смерті на тимчасово окупованій території заявник отримала свідоцтво про смерть чоловіка та реалізувала своє право на відкриття спадщини та отримання пенсії у разі втрати годувальника для своїх неповнолітніх дітей.

26 серпня 2022 року Карлівським районним судом Полтавської області ухвалено рішення про задоволення заяви. Встановлено факт смерті на тимчасово окупованій території України. Рішення суду про встановлення факту смерті підлягало негайному виконанню.

Ознайомитися з рішенням суду можна   ознайомитися тут.