назад

Завдяки професійним діям адвоката, змінено правову кваліфікацію злочину з тяжкого на невеликої тяжкості

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Громадянин Р. був затриманий співробітниками поліції за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України – умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 10 років. Про затримання був повідомлений Регіональний центр з надання БВПД у Херсонській області, для захисту затриманого призначено адвоката Олександра Галигу (доручення № 021-0001596 від 18.09.2015).

Прибувши до відділу поліції, адвокат провів конфіденційне побачення з клієнтом і з’ясував такі обставини. Громадянин Р., 1945 року народження, мав сина С., який ніде не працював, зловживав спиртним і постійно вимагав гроші у свого батька. При  цьому він неодноразово застосовував до пенсіонера погрози і навіть фізичну силу. 17.09.2015 громадянин С. вкотре прийшов до батька, будучи у стані алкогольного сп’яніння, став вимагати гроші. Батько відмовився, і тоді син став його жорстоко бити – спочатку руками, а потім ніжками від стільця, після чого виштовхнув його на кухню. Побоюючись за власне життя, громадянин Р. схопив кухонний ніж, який лежав на столі, і наніс ним один начебто несильний удар сину в тулуб, після чого той припинив наносити удари і вийшов з кімнати. Була викликана швидка допомога, сина відвезли до лікарні, де наступного дня він помер.

Слідчий та прокурор усіляко ігнорували версію підозрюваного про стан необхідної  оборони. Йому було обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою, а згодом пред’явлено обвинувачення за ч. 2 ст. 121 КК. Виправити становище можна було лише в суді.

У судовому засіданні за ініціативою адвоката були допитані родичі громадянина Р., які підтвердили, що громадянин С. останнім часом зловживав спиртним, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, вів себе дуже агресивно. Громадянин Р. неодноразово ставав жертвою насильства і навіть був вимушений тікати з власного будинку. Допитані медичні працівники повідомили, що в день вчинення злочину обвинувачений був сильно побитий, ледве пересувався. Цей факт був також підтверджений висновком судово-медичної експертизи.

Також слід зазначити, що адвокат неодноразово клопотав про зміну громадянину Р. запобіжного заходу на більш м’який, посилаючись на відсутність ризиків, які давали б підстави у подальшому до закінчення розгляду справи утримувати обвинуваченого під вартою, а також на його вік і стан здоров’я. 10.02.2016 суд задовольнив чергове клопотання захисника і відпустив громадянина Р. під домашній арешт. З текстом ухвали можна ознайомитись тут.

27.07.2016 прокурор під тиском доказів, отриманих в суді, вимушений був змінити обвинувачення з ч. 2 ст. 121 на ст. 118 КК України (Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони – злочин невеликої тяжкості, санкція статті передбачає до 2 років позбавлення волі). Громадянин Р. визнав себе винним у даному кримінальному правопорушенні, його було засуджено, однак в порядку ст. 75 КК звільнено від відбування покарання.

З текстом вироку можна ознайомитись тут.