назад

До Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  звернувся житель Чортківського району Тернопільської області за правовою допомогою, у зв’язку з неможливістю завершення процедури приватизації земельної ділянки,  яку отримав у спадок.

Для здійснення представництва інтересів клієнта у суді місцевим центром видано доручення адвокату СергіюВолинцю.

Як вбачається з матеріалів справи, клієнт центру Т. відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом успадкував квартиру.  Проте  оформити свідоцтво на право власності в порядку спадкування на  земельну ділянку  для обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибну ділянку) не зміг через те, що спадкодавець не встигла завершити процедуру приватизації вказаної земельної ділянки, а саме зареєструвати право власності на своє ім’я.

Відповідно до положень ст.1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, згідно ст.1218 ЦК України входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Згідно роз’яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ “Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування” від 16.05.2013 року позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації не підлягають задоволенню. Натомість якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершення процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування — права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім’я спадкоємця.

Рішення суду про визнання права спадкоємця на завершення приватизації в порядку спадкування є підставою для державної реєстрації права власності на нерухоме майно саме за спадкоємцем.

Тобто спадкоємець може набути право на завершення приватизації на підставі рішення органу місцевого самоврядування або на підставі рішення суду.

Відтак, рішенням Чортківського районного суду позов задоволено, визнано за позивачем Т. в порядку спадкування за заповітом   право на завершення приватизації і одержання на його ім’я правовстановлюючого документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд.