назад

У Захарівці громадянину допомогли відновити порушені права внаслідок неправомірного відключення газопостачання

До Захарівського бюро правової допомоги звернувся чоловік з інвалідністю ІІ групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, з проханням допомогти вирішити проблему, що виникла. 

Гр. Т. пояснив, що 7 червня 2017 року отримав від ТОВ «Одесагаз-Постачання» повідомлення та попередження про припинення газопостачання та погашення простроченої заборгованості у зв’язку з заборгованістю у сумі 1379,57 грн. за використаний природний газ.

Така вимога є неправомірною, адже клієнт користується 100-відсотковою знижкою плати за користування комунальними послугами та споживав природній газ в межах норми, встановленої для його категорії пільговиків.

Однак, незважаючи на відсутність заборгованості зі сторони споживача та відсутності порушень при обстеженні газового лічильника, 7 серпня 2017 року було припинено постачання газу шляхом перекриття запірного пристрою перед газовим приладом.

Внаслідок відключення газу чоловік не міг приготувати собі їжу, зігрітися та користуватися гарячою водою, у нього виник дискомфорт та погіршився стан здоров’я.

З метою захисту конституційного права клієнта на достатній життєвий рівень, 1 вересня 2017 року начальник Захарівського бюро правової допомоги Марина Кулік надіслала претензію до ТОВ «Одесагаз-Постачання» та ПАТ «Одесагаз» з вимогами надати пояснення безпідставного припинення постачання газу та усунути порушення, тобто відновити газопостачання.

Проте, протягом більш, ніж півтора місяця, відповідачі не надали жодної відповіді та не усунули порушення, тому в інтересах клієнта Марина Кулік звернулася до Фрунзівського районного суду з позовною заявою про захист прав споживачів, визнання дій неправомірними та поновлення газопостачання.

Наш клієнт перебував на обліку в єдиному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, встановлені законодавством для окремих категорій громадян, та отримував 100% знижку плати за користування комунальними послугами як інвалід війни. Це підтвердила і відповідь на запит до Управління соціального захисту населення Захарівської районної державної адміністрації Одеської області (далі – Управління).

Проте, за інформацією Управління, в зв’язку з відсутністю субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг утворилась заборгованість перед організаціями – надавачами послуг. Зокрема на оплату послуг газопостачання відносно гр. Т. в сумі – 1379,57 грн.

Марина Кулік пояснила клієнту, що в Україні діє наступний порядок фінансування здійснення державних програм соціального захисту, зокрема на надання пільг на оплату природного газу особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”:

  • місцевим бюджетам з державного бюджету надається субвенція – тобто форма грошової допомоги, яка призначена для конкретно визначеної цілі/цілей;
  • головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій. Отже, на території Захарівського району це Управління соціального захисту населення Захарівської районної державної адміністрації Одеської області;
  • щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів;
  • отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків;
  • головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п’ятиденний строк розрахунки з постачальниками природного газу.

Отже, за гр. Т рахувалася заборгованість за використаний природний газ в сумі – 1379,57 грн. у зв’язку з відсутністю субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг перед організаціями – надавачами послуг, в свою чергу зі сторони споживача заборгованість відсутня.

В ході розгляду справи відбулося 7 судових засідань. В результаті, 5 березня 2018 року, після дослідження матеріалів справи, оцінки наданих учасниками судового процесу доказів, та пояснень сторін Фрунзівський районний суд Одеської області задовольнив в повному обсязі позовні вимоги нашого клієнта, а саме, визнав неправомірними дії ТОВ «Одесагаз-Постачання» та ПАТ «Одесагаз» щодо нарахування заборгованості за використаний природний газ та відключення газопостачання абоненту, а також зобов’язав ТОВ «Одесагаз-Постачання» та ПАТ «Одесагаз» за свій рахунок поновити  газопостачання.