назад
14.02.22

Учасник АТО отримає разову грошову допомогу в повному обсязі

Як отримати гарантовану державою  грошову допомогу в повному обсязі? З таким запитанням доволі часто звертаються учасники антитерористичної операції. Лише у минулому році до фахівців бюро правової допомоги київських місцевих центрів з надання БВПД звернулося 46 учасників бойових дій, які бажали захистити своє право на отримання  щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в повному обсязі.

Зокрема, і пан Олег, який звернувся до Лівобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  та розповів, що замість виплати щорічної разової грошової допомоги у розмірі 14152,00 грн. отримав лише 3906 грн., зазначивши, що має намір відстоювати своє право.

Під час спілкування з чоловіком, адвокат Андрій Спаський дізнався, що той, захищаючи територіальну цілісність держави на сході України, отримав поранення і, як наслідок, має інвалідність ІІ групи. Отож, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на щорічну разову грошову допомогу до 5 травня. Проте, виплачена учаснику бойових дій грошова допомога в 2021 році не відповідала розміру визначеному у законі, а саме – восьми мінімальним пенсіям за віком. Не погоджуючись з цим, він звернувся до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат із заявою про перерахування йому цієї виплати, але там йому відмовили.

Після отриманої відмови учасник антитерористичної операції звернувся за допомогою до системи безоплатної правової допомоги.

Адвокат Андрій Спаський, маючи досвід у відновленні порушених прав учасників АТО, склав позовну заяву про визнання протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню і здійсненню соціальних  виплат та попросив зобов’язати центр нарахувати і виплатити пану Олегу недоплачену грошову допомогу у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

Загалом, суть проблеми полягає в тому, що органи соціального захисту при нарахуванні одноразової грошової допомоги до 5 травня, не враховують те, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року визнано неконституційним окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України. Саме відповідно до цього положення, виплати мали застосовуватися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів.

Таким чином, ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якою передбачена виплата одноразової грошової допомоги до 5 травня із розрахунку від 3 до 10 мінімальних пенсій, була відновлена. А тому пан Олег з 27 лютого 2020 року має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Беручи до уваги обставини справи та норми чинного законодавства, Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив позовну заяву у повному обсязі та визнав протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат і зобов`язав його нарахувати та виплатити пану Олегу разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплаченої суми допомоги.

Якщо учасники антитерористичної операції не отримують належну їм грошову допомогу в повному обсязі та вважають, що їх права порушені, вони можуть звернутися з позовом до суду, обґрунтовуючи свою позицію рішеннями Конституційного Суду України. Але важливо пам’ятати, що для досудового врегулювання спору необхідно звернутись із заявою щодо перерахунку та виплати невиплаченої частини одноразової грошової допомоги до 5 травня  до Центру з нарахування та здійснення соціальних виплат. А вже після отримання відмови – з позовом до суду за хистом своїх порушених прав, – адвокат Андрій Спаський.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитись за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/101395424