Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України мають право отримати юридичні послуги безоплатно.
Це право гарантується статтею 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Надає послуги система безоплатної правничої допомоги (БПД). Більше про систему БПД.
Які послуги можна отримати безоплатно
- Юридичні консультації.
- Допомогу зі складенням заяв, скарги, інших документів правового характеру.
- Допомогу зі зверненням до суду (представництво інтересів у судах, складення документів для звернення до суду).
З якими питаннями звертаються члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України
- Оскарження рішень, дій чи бездіяльності військової частини, органів влади (оскарження рішень військової частини про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, рішень ПФУ стосовно перерахунку пенсії по втраті годувальника);
- Порядку звернення до військової частини для розгляду та вирішення питання про висування кандидатури для присвоєння звання Герой України;
- Оформлення соціальних виплат (допомоги на поховання родичам загиблого Захисника, допомоги членам сім’ї загиблого військовослужбовця, допомоги від міжнародних організацій);
- Оформлення та перерахунку пенсії (зокрема пенсії у звʼязку з втратою годувальника);
- Отримання пільг (зокрема на оплату житлово-комунальних послуг, стипендії для дітей загиблих військовослужбовців тощо);
- Встановлення фактів, що мають юридичне значення: смерті військовослужбовця, тіло якого перебуває на окупованій території, родинних відносин, проживання однією сім’єю, батьківства, перебування на утриманні загиблого військовослужбовця;
- Розв’язання інших правових проблем, у тому числі в судовому порядку
Як звернутися до системи БПД
Онлайн або очно: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/
Приклади допомоги
Матір загиблого ветерана війни хотіли змусити віддавати борги сина
Син пані Марії є ветераном війни. У 2021 році він помер. За життя чоловік не встиг нажити власного майна. Відтак пані Марія не зверталась по відкриття спадщини і нічого не успадковувала. Однак, як виявилось згодом, чоловік мав кредитну картку, на якій на момент смерті накопичилось понад 12 тисяч гривень боргу.
Дізнавшись про смерть боржника, банк звернувся до нотаріальної контори з претензією щодо відкриття спадкової справи. Позаяк син пані Марії проживав з нею, то банк подав до суду саме на матір, аби та повернула борг покійного сина.
По допомогу жінка звернулась до системи безоплатної правничої допомоги. Представляти її інтереси у суді доручили адвокатці, яка співпрацює з системою БПД Кристині Савюк.
Адвокатка подала до суду відзив на позовну заяву про стягнення боргу кредитором спадкодавця. У відзиві вона наголосила, що згідно з копією спадкової справи після смерті чоловіка, спадкоємці не зверталися із заявою про прийняття спадщини, свідоцтва про право на спадщину не видавались. Тобто майно покійного ніхто не успадкував.
Взявши до уваги матеріали справи, та враховуючи те, що банк не надав належних та допустимих доказів визначення меж відповідальності спадкоємця за борг спадкодавця суд відмовив у позовних вимогах банку до пані Марії.
Допомогли сину загиблого військового скористатись пільгою на навчання
Олег — син загиблого Захисника України. Хлопець планує вступити до університету, тож почав збирати необхідні документи завчасно. Олег знає, що як член сім’ї загиблого Захисника має право на пільги при вступі до навчального закладу.
Щоб реалізувати це право, хлопець має надати посвідчення члена сім’ї загиблого. Олег ще не отримав цього посвідчення, тому звернувся з цим питанням до місцевого органу соцзахисту. Там хлопцю відмовили у видачі посвідчення, адже у витязі з Наказу про виключення зі списків особового складу зазначено дату смерті батька 15 травня, а у свідоцтві про смерть — 14 травня.
Олег вирішив звернутись до системи безоплатної правничої допомоги. Юристка Вікторія Грозян роз’яснила хлопцю порядок дій та допомогла скласти заяви до командира військової частини та обласного ТЦК та СП.
«У заяві до командира військової частини спочатку ми просили внести зміни до Наказу про виключення зі списків особового складу в частині дати смерті відповідно до свідоцтва про смерть. Потім направити витяг з Наказу з внесеними змінами, разом з результатами службового розслідування щодо смерті військовослужбовця, разом із дублікатом або копією лікарського свідоцтва про смерть на адресу сина. А в заяві до обласного ТЦК та СП посприяти у видачі посвідчення члена сім’ї загиблого військовослужбовця, а також у видачі результатів службового розслідування щодо смерті військовослужбовця та дубліката або копії лікарського свідоцтва про смерть», — розповідає Вікторія Грозян.
Коли Олег отримав необхідні документи, він звернувся до органів соцзахисту та отримав посвідчення сім’ї загиблого захисника. І вже реалізував своє право на пільги під час вступу до університету.
Батьку загиблого захисника України допомогли з прийняттям спадщини сина
До Лохвицького бюро правничої допомоги, що на Полтавщині, звернувся Віктор. Його син поліг, захищаючи Україну.
Віктор хотів прийняти спадщину сина, звернувся до нотаріуса, але там йому відмовили. Річ у тім, що він пропустив встановлені законом строки, тому що не мав свідоцтва про смерть сина.
Син загинув під час бойових дій у січні 2023 року, проте смерть зареєстрували лише через пів року, оскільки його особу довелося підтверджувати генетичною експертизою.
На той час шестимісячний термін прийняття спадщини вже був пропущений.
В бюро правничої допомоги чоловікові запропонували звернутися до суду з позовом, про поновлення строку для прийняття спадщини.
Представляти його інтереси у суді доручили юристці Марії Туник. Вона підготувала до суду позовну заяву про поновлення строку для прийняття спадщини, в якій, зокрема, наголосила на поважності причини.
Суд задовольнив позов та встановив, додатковий місячний строк для Віктора, щоб він міг подати заяву про прийняття спадщини за законом після померлого сина.