Діти мають право отримати юридичні послуги безоплатно.
Це право гарантується статтею 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Надає послуги система безоплатної правничої допомоги (БПД). Більше про систему БПД.
Які послуги можна отримати безоплатно
- Юридичні консультації.
- Допомогу із складенням заяв, скарги, інших документів правового характеру.
- Допомогу із зверненням до суду (представництво інтересів у судах, складення документів для звернення до суду).
Отримати консультацію юриста діти будь-якого віку можуть самостійно.
Допомога зі зверненням до суду усім дітям до 14 років надається через законних представників — батьків, усиновлювачів, опікунів тощо.
З 14 років діти мають право самостійно звернутися по вторинну правничу допомогу з деяких питань, зокрема:
- захисту прав та інтересів у зв’язку з неналежним батьківським вихованням;
- позбавлення батьківських прав;
- визнання батьківства;
- скасування усиновлення чи визнання усиновлення недійсним;
- неповнолітні батьки — щодо захисту прав та інтересів своєї дитини.
А з 16 років також щодо:
- надання права на шлюб;
- розірвання шлюбу;
- визнання шлюбу недійсним;
- надання повної цивільної дієздатності.
Щоб отримати послуги адвоката для дитини, яка є потерпілою або свідком у кримінальному провадженні, до найближчого бюро правничої допомоги має звернутися її законний представник.
Для залучення адвоката дитині, яка є підозрюваною чи обвинуваченою у кримінальному правопорушенні, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд виносять постанову/ухвалу, яку направляють до центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Як звернутися до системи БПД
Онлайн або очно: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/
Приклади надання правничої допомоги
Одинадцятирічній дитині допомогли успадкувати майно після смерті матері
Мати одинадцятирічної Світлани померла у 2016 році. Дівчинка народилася в незареєстрованому шлюбі. Опікунство над нею оформила дружина біологічного батька.
Окрім дівчинки, на майно покійної матері претендували й інші родичі – колишній чоловік, з яким колись жінка купляла будинок, і старша донька Олеся – від попереднього шлюбу
Щоб успадкувати майно, спадкоємці вчасно, в шестимісячний строк після смерті жінки, звернулися до нотаріуса із відповідними заявами, але успадкували лише частину майна.
Спадщину, до якої увійшла земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд розміром 0,15 га, у рівних долях успадкували Світлана та її старша сестра.
Крім цього, померлій належав житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами.
Під час звернення до нотаріуса з приводу оформлення спадщини на житловий будинок спадкоємцям відмовили у вчиненні нотаріальної дії, оскільки договір купівлі-продажу житлового будинку, зареєстрований Харківською товарною біржею 16 квітня 1998 року, не мав нотаріального посвідчення і тому вважається недійсним. Щоб розв’язати це питання родині рекомендували звернутися до суду.
Отож, дівчинка та її законний представник звернулися до системи БПД.
Юрист зібрав і проаналізував необхідні документи, склав та подав до суду позовну заяву про визнання дійсним договору купівлі-продажу житлового будинку з надвірними будівлями та визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Суд, проаналізував обставини, встановлені в судовому засіданні та зібрані докази, задовольнив позов і визнав дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку та визнав за неповнолітньою в порядку спадкування за законом після смерті матері право власності на чверть житлового будинку.
Осиротілим під час війни дітям допомогли відстояти право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника
Пані Галина звернулась до системи БПД, щоб захистити права трьох осиротілих під час війни племінників.
Діти мешкали у Донецькій області. У 2013 році вони втратили батька, після чого, їх довгий час виховувала лише матір — сестра Галини. У 2019 році жінка вдруге вийшла заміж за військового. Він добре ставився до дітей, брав участь у їхньому вихованні, навчанні та матеріально забезпечував.
У березні 2022 року чоловік загинув під час визволення Київщини, а наступного місяця померла й мати дітей.
Дізнавшись про смерть сестри, Галина вивезла трьох племінників до Білої Церкви та оформила опіку, а у липні старша дівчина стала повнолітньою.
Вже як опікун жінка звернулась по соціальні пільги для дітей, як для членів родини загиблого військовослужбовця. Та їй повідомили, що для цього потрібно встановити факт перебування неповнолітніх на утриманні загиблого вітчима.
Отож, Галина разом з племінниками звернулись за правничою допомогою, аби їм допомогли звернутися до суду.
Юрист системи склав та подав до суду заяву про перебування фізичної особи на утриманні.
Взявши до уваги всі докази, а саме свідоцтва, довідки та пояснення, суд задовольнив заяву у повному обсязі та встановив факт перебування дітей на утриманні вітчима. Тепер вони зможуть отримати всі належні їм соціальні пільги та виплати.
Сплачував дитині 400 гривень аліментів на місяць: збільшили суму в суді
Надія понад 10 років виховує доньку сама. Батько дитиною не цікавиться, лише сплачує 400 грн аліментів в місяць. Ця сума була встановлена рішенням суду ще у 2013 році. Оскільки тоді чоловік не мав офіційного місця роботи та виплачував аліменти ще на двох своїх неповнолітніх дітей.
Згодом чоловік став власником земельної ділянки, почав обробляти її та отримувати дохід. Але продовжує сплачувати доньці лише ту суму, що встановив суд.
Щоб збільшити суму аліментів, жінка в інтересах дитини звернулась до системи БПД. Представляти її інтереси уповноважили помічницю юристки Людмилу Капустян.
Юристка підготувала до суду позовну заяву про збільшення розміру аліментів шляхом зміни способу їх стягнення. Тобто, якщо раніше батько мав сплачувати щомісячно визначену суму – 400 грн, то тепер просили суд зобов’язати його сплачувати чверть заробітку (доходу), але не менше ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
В обґрунтування вимог, зазначила, що батько дитини є власником земельної ділянки, що дає йому можливість отримувати додаткові кошти, а також те, що він більше не сплачує аліменти на інших дітей.
Суд заяву задовольнив та своїм рішенням змінив розмір аліментів, встановивши його в розмірі чверті частини заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця до досягнення дитиною повноліття.