В Україні люди з низьким доходом можуть отримати юридичні послуги безоплатно.
Це право гарантується статтею 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Надає послуги система безоплатної правничої допомоги (БПД). Більше про систему БПД.
Які послуги можна отримати безоплатно
- Юридичні консультації.
- Допомогу із складенням заяв, скарги, інших документів правового характеру.
- Допомогу із зверненням до суду (представництво інтересів у судах, складення документів для звернення до суду).
Юридичні консультації та допомога з документами надається усім людям.
Безоплатна допомога із зверненням до суду надається за таких умов:
◾ Працездатним — якщо дохід менш ніж 6056 грн.
◾ Пенсіонерам (за віком, вислугою років тощо) — якщо дохід менш ніж 4722 грн.
◾ Людям з інвалідністю — якщо пенсія або допомога, що призначається замість пенсії, менш ніж 6056 грн.
Як звернутися до системи БПД
Онлайн або очно: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/
З якими питаннями до нас звертаються:
- оскарження дій чи бездіяльності органів влади;
- оформлення чи перерахунку пенсії, інших соціальних виплат, пільг;
- виправлення помилок у нарахуваннях за комунальні послуги;
- оформлення спадщини, договорів дарування тощо;
- встановлення факту перебування на утриманні померлого годувальника;
- визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням;
- розлучення, аліменти, спадщина та інших.
Приклади надання правничої допомоги
Щоб отримати чесно зароблене від роботодавця, довелося звертатися до суду
Світлана працювала сторожем на підприємстві. У 2021 році її скоротили, не нарахували їй заробітну плату та відмовилися проводити розрахунок.
Щоб захистити свої права та відстояти інтереси, вона звернулася до системи БПД. Представляти її інтереси у суді доручили юристці Галині Нестеренко.
Вона ознайомилась з матеріалами справи та підготувала низку запитів до підприємства. Отримавши запити про надання довідок про нараховану та виплачену заробітну плату, підприємство почало розраховуватись зі звільненою працівницею — Світлана почала отримувати виплати по заробітній платі.
Остаточний розрахунок роботодавець провів несвоєчасно з порушенням законодавства. За таких обставин Світлана мала право ще і на отримання виплати середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Юристка зібрала докази, які підтверджували факт несвоєчасного розрахунку при звільненні, склала та подала до суду позовну заяву про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Суд ухвалив рішення про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, який склав 20 тисяч гривень.
20 років намагалася збільшити розмір своєї пенсії: допоміг юрист системи БПД
Лілія Олександрівна – пенсіонерка. Отримує невелику пенсію, бо Пенсійний фонд відмовляється зараховувати майже 9 років страхового стажу, які записані в її трудовій книжці. Причина відмови — наявність виправлень у трудовій книжці та відсутність завіреного підпису уповноваженої особи.
По допомогу вона звернулася до системи БПД. Представляти її інтереси у суді доручили юристу Сергію Гаражі.
Він підготував та подав до суду позовну заяву про визнання дій посадових осіб Пенсійного фонду протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Свої позовні вимоги аргументував нормами чинного законодавства, відповідно до яких на працівника не може перекладатись обов’язок доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Суд погодився з аргументами та частково задовольнив позовні вимоги: визнав дії Пенсійного фонду протиправними, скасував його рішення, зобов’язав зарахувати спірні періоди до страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії. Зараз пенсію пані Лілії вже перерахували.
Чоловіку з інвалідністю, що був вимушений жити на утриманні сестри, допомогли відновити виплату пенсії
У 2016 році Сергій отримав інвалідність 3 групи та почав отримував пенсію по інвалідності. Довідка Медико-соціальної експертної комісії, якою йому встановили третю групу інвалідності загального захворювання, була дійсною до червня 2020 року. Щоб подовжити довідку Сергій мав пройти повторний огляд, проте через COVID-19 та карантинні обмеження цього не зробив.
З часом він перестав отримувати пенсію по інвалідності й дізнався, що Пенсійний фонд стягує з нього пенсію в розмірі 40 550 грн, як безпідставно набуту, тому що він не подовжив дію довідки МСЕК.
Тож чоловік пройшов переогляд. Його визнали людиною з інвалідністю 3 групи безстроково. Отримавши довідку, він звернувся до територіального відділення Пенсійного фонду України, проте пенсію так і не почав отримувати.
По допомогу Сергій звернувся до системи БПД. Представляти його інтереси у суді доручили юристці Тетяні Миргородській.
Юристка підготувала та подала до суду позовну заяву, в якій просила визнати рішення Пенсійного фонду протиправними та зобов’язати його виплатити клієнту утримані кошти з його пенсії.
Суд визнав рішення Пенсійного фонду України протиправними та скасував його, зобов’язав повернути чоловіку кошти, що були утримані з його пенсії. На сьогодні Сергій почав отримувати пенсію.