назад

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) мають право отримати юридичні послуги безоплатно.

Це право гарантується статтею 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Надає послуги система безоплатної правничої допомоги (БПД). Більше про систему БПД

Які послуги можна отримати безоплатно

  • Юридичні консультації.
  • Допомогу із складенням заяв, скарг, інших документів правового характеру.
  • Допомогу із зверненням до суду (представництво інтересів у судах, складення документів для звернення до суду). 

Як звернутися до системи БПД

Онлайн або очно: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/ 

З якими питаннями звертаються ВПО

  • Оскарження дій чи бездіяльності органів влади
  • Оформлення пенсійних, інших соціальних виплат та пільг
  • Відновлення документів, звільнення з роботи на ТОТ
  • Встановлення факту смерті чи народження на ТОТ
  • Виплат від міжнародних партнерів, гуманітарної допомоги
  • Вирішення сімейних питань: аліментів, розлучень, спадщини
  • Розв’язання інших правових проблем, у тому числі в судовому порядку

Приклади допомоги

Жінка через суд поновила виплату допомоги на проживання для своїх дітей, що мають статус ВПО

Лілія — переселенка. На початку повномасштабного вторгнення, вона разом зі своїми двома малолітніми дітьми виїхала з Запорізької області та оселилась у Ковелі на Волині.

Там вони стали на облік як внутрішньо переміщені особи та почали отримувати допомогу на проживання.

Проте у вересні 2023 року при перевірці у Лілії знайшли депозитний рахунок, сума коштів на якому перевищувала 100 тис. грн, і припинили виплати допомоги їй та її дітям.

Тоді жінка звернулась до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради з проханням поновити виплату допомоги на проживання дітям, однак там їй повідомили, що механізму продовження виплати допомоги на проживання тільки дітям немає.

Вважаючи скасування виплат її дітям протиправним, по допомогу жінка звернулась до системи БПД. Представляти інтереси Лілії та її дітей доручили юристці Анні Капітан.

Юристка подала позовну заяву про визнання протиправним те, що Управління соціального захисту населення припинило виплати. І зобов’язання поновити виплати з дня їх припинення.

Суд позовну заяву задовольнив повністю, дітям мають відновити виплати.

 

Довели, що переселенець уже не працює на підприємстві, розташованому на окупованій території, та домоглися призначення пенсії

Володимир — переселенець. На Хмельниччині він оселився після початку повномасштабної війни, оскільки місто, де він мешкав раніше, зараз тимчасово окуповане.

У серпні 2023 року Володимир звернувся до Пенсійного фонду для призначення йому пенсії за вислугу років. Однак попри те, що надав повний пакет необхідних документів, Пенсійний фонд у призначенні пенсії йому відмовив. Пояснили: чоловік не має права отримувати пенсію, бо начебто досі продовжує працювати на своїй посаді.

Підприємство, де раніше працював Володимир, розташоване на тимчасово окупованій території. І відколи чоловік приїхав на Хмельниччину, заробітної плати від роботодавця не отримував.

По допомогу чоловік звернувся до системи БПД. Представляти його інтереси в суді доручили адвокатові Віталію Клюцуку, який співпрацює з системою безоплатної правничої допомоги.

Центр зайнятості зі свого боку направив повідомлення про припинення трудових відносин до управлінь Пенсійного фонду та Державної податкової служби, а також до підприємства, де чоловік працював. Однак, як повідомили Володимиру листом з центру зайнятості, надіслати роботодавцю копію заяви поштою не змогли, оскільки населений пункт розташований на непідконтрольній Україні території. Тому копії документів направили на електронну адресу товариства.

Суд скасував рішення Пенсійного фонду про відмову в призначенні пенсії та зобовʼязав призначити пану Володимиру пенсію за вислугу років, починаючи з серпня 2023 року — з дня звернення до Пенсійного фонду.

 

Допомогли чоловіку удочерити дитину, батько якої позбавлений батьківських прав

Юрій та Олександра — родина переселенців. Вони виховують двох дітей — півторарічного Олексія та дев’ятирічну Юлію — доньку Олександри від першого шлюбу.

Біологічний батько Юлії не бере участі у вихованні, не платить аліменти та позбавлений батьківських прав за невиконання батьківських обов’язків.

Юрій виховує дівчинку з 2019 року, вважає її рідною дитиною та матеріально утримує, тож вирішив удочерити. Дівчинка не заперечувала проти цього рішення, бо любить і поважає чоловіка як рідного батька.

За допомогою у цій справі чоловік звернувся до системи БПД. Представляти його інтереси у суді доручили адвокатці, яка співпрацює з системою безоплатної правничої допомоги, Надії Ковальчук.

Вона ознайомилась з обставинами справи, зібрала всі необхідні докази та звернулася до суду із позовною заявою про усиновлення дитини.

Суд ухвалив рішення про задоволення позовних вимог Юрія та проголосив його батьком дитини.

 

Пошук Знайти центр для надання БПД
Велика біла стрілка Велика біла стрілка