Закон України «Про безоплатну правничу допомогу» гарантує Захисникам України право на безоплатні правничі послуги.
Які послуги можна отримати безоплатно
- Юридичні консультації.
- Допомогу зі складенням заяв, скарги, інших документів правового характеру.
- Допомогу зі зверненням до суду (представництво інтересів у судах, складення документів для звернення до суду).
Ветеранам
Ветерани мають право на усі правничі послуги.
Військовослужбовцям
Військовослужбовці (-виці) можуть отримати безоплатно первинну правничу допомогу — консультації, допомогу зі складенням документів, крім документів до суду.
А якщо військовий/-а є переселенцем (ВПО) чи членом сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, Захисника / Захисниці України, то може отримати всі види послуг на підставі одного з цих статусів.
Членам сімей загиблих
Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та загиблих (померлих) Захисників / Захисниць України також мають право на всі види правничих послуг.
З якими питаннями звертаються
- Оскарження дій чи бездіяльності військових частин, військово-лікарських комісій чи органів державної влади
- Оформлення або перерахунку пенсій, грошового забезпечення, виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з пораненням, інших соціальних виплат та допомог
- Надання відпусток, звільнення з військової служби
- Вирішення сімейних питань: аліментів, розлучення, спадщини тощо
- Розв’язання інших правових проблем, у тому числі в судовому порядку.
Як звернутися до системи БПД
Онлайн або очно: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/
Приклади допомоги
Син захисника України, який народився в окупації, зможе отримати українське свідоцтво про народження
Родина Юрія мешкала на Херсонщині, в Олешках. Після повномасштабного вторгнення чоловік вступив до лав ЗСУ, а дружина залишилася в окупації, де народила сина.
На ТОТ окупаційна адміністрація видала жінці «свідоцтво про народження дитини».
Пізніше вона з дитиною виїхала на підконтрольну Україні територію. Постало питання оформлення українського свідоцтва про народження дитини.
Факти, що мають юридичне значення, зокрема й факт народження, у таких випадках встановлюються у судовому порядку.
Юрій звернувся до системи безоплатної правничої допомоги, представляти його інтереси у суді призначили юристку Анну Ковальчук.
Вона вивчила документи та склала і подала до суду позовну заяву про встановлення факту народження дитини. Суд задовольнив заяву та встановив факт народження. Тепер родина захисника України зможе зареєструвати народження дитини та отримати свідоцтво українського зразка.
Перевізник відмовив ветерану в пільговому проїзді — стягнули матеріальну та моральну шкоду
Петро — ветеран війни. Має право на пільговий проїзд у пасажирському транспорті. Хотів ним скористатися: прийшов на автостанцію Чернігова, щоб придбати квиток на автобус, показав посвідчення, яке гарантувало йому пільгу, але отримав відмову.
Щоб дістатися столиці ветерану війни довелося платити повну вартість квитка.
Петро вирішив відстоювати своє право й звернувся до системи безоплатної правничої допомоги. Представляти інтереси чоловіка у суді призначили адвоката, що співпрацює із системою БПД, Ігоря Савицького.
Він підготував та подав до суду позовну заяву до перевізника та автостанції про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди.
Свій позов аргументував нормами чинного українського законодавства.
Учасники бойових дій та особи прирівняні до них мають право на безоплатний проїзд автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка. Щоб скористатись пільгою потрібно показати водієві автобуса посвідчення встановленого зразка.
Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.
Отож, суд вирішив позов задовольнити частково, зокрема визнати дії перевізника протиправними, стягнути на користь ветерана війни 290 гривень відшкодування понесеної матеріальної шкоди та 1000 гривень відшкодування моральної шкоди.
Проте суд відмовив у проханні визнати дії автостанції протиправними та зобов’язати автостанцію усунути порушення прав позивача шляхом розміщення оголошення на автостанції про безкоштовний проїзд ветеранів війни.
Ветеран з пораненням зменшив розмір аліментів, бо потребує реабілітації та не може працювати
Олексій — ветеран війни, звільнений з військової служби після тяжкого поранення.
З 2014 року, після розлучення з дружиною, він справно сплачував аліменти на утримання неповнолітнього сина у розмірі 1/4 всіх доходів, проте після звільнення з лав ЗСУ більше не може виконувати зобов’язання у повному обсязі, через що нарощує заборгованість.
Чоловік потребує постійного лікування та реабілітації, на які родина вимушена витрачати значні кошти. Через проблеми зі здоров’ям він не має можливості влаштуватися на роботу, але має на утриманні ще одну малолітню дитину від другого шлюбу та матір похилого віку.
Олексій звернувся до системи безоплатної правничої допомоги, щоб в судовому порядку зменшити розмір аліментів. Представляти його інтереси у суді доручили юристу Максиму Журенку.
Юрист підготував позовну заяву про зміну стягнення розміру аліментів. Суд взяв до уваги всі життєві обставини Олексія та задовольнив його позовні вимоги у повному обсязі, зменшивши розмір стягнення аліментів на утримання неповнолітнього сина з 1/4 частини до 1/6 частини всіх його доходів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку до досягнення ним повноліття.