назад

Монетизація пільг на комунальні послуги

1 жовтня минулого року стартувала монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до ухваленого рішення паралельно функціонуватимуть дві системи надання пільг у грошовій формі – готівкова і безготівкова. Про те, як діятиме монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко в ефірі програми «Право знати», яка щосуботи виходить на Українському радіо. Херсон.

 Якщо ви належите до пільгових категорій або вас цікавить дане питання, радимо прослухати/завантажити правову програму, перейшовши за посиланням, або ознайомитися з консультацією, яку для вас підготувала Олена Іпатенко.

Пільги у безготівковій формі призначаються усім пільговикам в автоматичному режимі за прикладом безготівкового надання субсидій через АТ «Ощадбанк». Для цього АТ «Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходитимуть на рахунок для виплати пільг для кожного пільговика індивідуально. Після того вказана банківська установа здійснюватиме переказ коштів на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між ними та АТ «Ощадбанк».

Такий механізм розроблено для забезпечення максимальної зручності тих категорій громадян, які мають право на пільгу і звикли не витрачати сили і час на оплату житлово-комунальних послуг. Йдеться, перш за все, про людей похилого віку, які звикли до усталеного алгоритму дій і не бажають його змінювати.

Пільги у готівковій формі призначаються усім бажаючим пільговикам на підставі поданих особисто заяв до органів соціального захисту населення, які формуватимуть щомісяця до 25 числа реєстри пільговиків для виплати пільг у готівковій формі і передаватимуть їх Міністерству соціальної політики. Після чого Мінсоцполітики, опрацювавши отримані реєстри, надсилатиме їх до АТ «Ощадбанк» та переказуватиме зазначеному банку кошти для виплати монетизованих пільг. Таким чином, кошти надходитимуть на особисті рахунки пільговиків, які зможуть зняти їх з власного рахунку у будь-який час.

У розвиток Закону «Про верифікацію і моніторинг державних виплат» Кабінет Міністрів України скасував тимчасові обмеження монетизації пільг на комунальні послуги. З 1 січня 2020 року пільгові категорії українців можуть у будь-який час подати заяву про перехід на готівкову грошову форму виплат на житлово-комунальні послуги.

Тобто скасовується обмеження, яке не дозволяло українцям податися за «монетизацією» після 15 жовтня (на опалювальний період) і 15 травня (на неопалювальний період). Тепер пільговики мають можливість у будь-який час скористатися своїм правом на монетизацію пільг і перейти на готівкову форму виплат за житлово-комунальні послуги.

З 1 січня 2020 року громадяни пільгових категорій у будь-який час можуть подати заяву про перехід з безготівкової на готівкову грошову форму виплат на житлово-комунальні послуги до органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають на обліку.

Вказане рішення було прийнято постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 №1123 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо питань надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг».

Відповідно до цих змін, у разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.

У заяві на грошову готівкову виплату пільги на оплату житлово-комунальних послуг громадяни мають обов’язково зазначати реквізити поточного банківського рахунку, на який щомісячно надходитимуть кошти пільги, а також номер телефону.

Звертаємо увагу, що можливістю доставки пільги на житлово-комунальні послуги у грошовій готівковій формі через відділення АТ «Укрпошта» можна буде скористатися з травня 2020 року. Зазначені зміни розповсюджуються виключно на отримання через банківські установи.

Нагадую, що у разі отримання пільги на житлово-комунальні послуги в грошовій готівковій формі, пільговик має самостійно сплатити за спожиті послуги.

Також при наявності у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, простроченої понад місяць заборгованості з оплати послуг, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі.

Наступна програма вийде в ефір 7 березня 2020 року і буде присвячена медичній реформі.  

Якщо виникли додаткові питання– телефонуйте на гарячу лінію системи БПД  0 800 213 103, де ви отримаєте наступну інформацію:

  • контакти та зв’язок з усіма центрами з надання БВПД та бюро правової допомоги;
  • консультації та роз’яснення з правових питань;
  • інформацію про гарячі телефонні лінії щодо надання соціальних послуг та захисту прав людини.