назад

10 грудня в Ужгороді кожен охочий міг побачити роботу центрів з надання безоплатної правової допомоги в дії

Заходи з нагоди відзначення Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги, приуроченого до Дня прав людини, який відзначається 10 грудня в пам’ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини, розпочалися в Регіональному центрі з надання БВПД у Закарпатській області з самого ранку. Партнери, лідери громадської думки, представники ЗМІ мали нагоду за чашечкою кави поспілкуватися з директором Регіонального центру, почути успішну історію клієнтів центру, побачити, як працює відділ організації надання БВПД та як відбувається прийом громадян, а також задати питання адвокату.
Директор Регіонального центру Василь Попадинець ознайомив присутніх з історією створення системи БПД, ключовими показниками діяльності центру за 11 місяців 2019 року, поділився регіональними нюансами та досвідом взаємодії з партнерами. Партнери – учасники заходу, серед яких директор Закарпатського обласного центру соціально-психологічної допомоги Олександра Мельничук, представник ГО «Закарпаття – Донбас» Тетяна Хорошилова, БФ «Регіон Карпат» (NEEKA) Віталій Варцаба та ін. розповіли про напрямки співпраці з центром та висловили вдячність за ефективну роботу, завдяки якій вдається вирішувати чимало проблемних питань громадян у правовому полі.

Учасники заходу мали можливість почути живі кейси клієнтів БПД, які розповіли свої історії боротьби за справедливість. Зворушливою виявилася історія молодого рома Джона, якого за позовом мачухи визнали таким, що втратив право користування житлом та право реєстрації за місцем проживання. Завдяки роботі адвокатки Наталії Джуган рішення було скасовано, і за хлопцем визнано право користування житлом та реєстрації, тож він зміг виготовити паспорт, аби стати повноправним громадянином.
Своєю історією поділився й Олександр Заїка, якому Н.Джуган допомогла відстояти перед Пенсійним фондом право на зарахування у пільговому режимі стажу роботи у районах крайньої Півночі.
У межах заходу студенти Карпатського університету ім.А.Волошина мали чудову нагоду побачити, як забезпечується право краян на отримання безоплатної правової допомоги, завітавши до Регіонального та Ужгородського місцевого центрів. Майбутні правники з цікавістю слухали розповідь адвокатів про судову практику, нюанси роботи, особливість надання допомоги вразливим категоріям громадян та можливість стажування у центрах. Студенти також ознайомилися з роботою відділів організації надання БВПД та прийому громадян.
Адвокати спілкувалися й з відвідувачами та надавали кваліфіковані юридичні консультації та роз’яснення усім, хто цього потребував.
Головний меседж відзначення Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги – кожен, хто перебуває під юрисдикцією України, має право на отримання безоплатної первинної правової допомоги – консультацій, роз’яснень, допомогу у складанні заяв, інших документів (окрім процесуальних), а законодавчо визначені категорії громадян – малозабезпечені, учасники бойових дій, внутрішні переселенці, діти, особи, які стали жертвами насильства та ін. – мають право на представництво інтересів у судах, перед органами державної влади тощо за рахунок держави.