Адвокат Маргарита Васильєва допомогла жінці похилого віку розірвати спадковий договір: передаючи свою квартиру у власність набувача, клієнтка розраховувала на належне матеріальне забезпечення, а не отримавши такого – скористалась правом розірвання договору.
До Херсонського місцевого центру звернулася громадянка Д. з проханням скласти позовну заяву та представити її інтереси в суді.
Клієнтка повідомила, що у травні 2016 року між нею та її родичкою був укладений спадковий договір, за умовами якого вона зобов´язалася зберігати квартиру в належному стані, попереджати набувача про всі недоліки квартири, а родичка відповідно до пп.3.3.1-3.3.3 повинна своєчасно здійснювати оплату комунальних послуг, забезпечувати ліками згідно з медичними рецептами та регулярно, не рідше одного разу на тиждень, спілкуватися з нею.
Але, починаючи з травня 2017 року, родичка перестала спілкуватися з громадянкою Д., не забезпечувала належними ліками, потреба в яких, зважаючи на пенсійний вік та хронічні захворювання, є постійною, не давала гроші на оплату комунальних послуг, у зв´язку з чим у клієнтки виникла заборгованість за комунальні послуги і не вистачає коштів на придбання ліків.
У зв’язку з тим, що умовами договору визначено лише судовий порядок його розірвання, клієнтка звернулася до спеціалістів місцевого центру за правовою допомогою, і Херсонський місцевий центр прийняв рішення про надання гр. Д. безоплатної вторинної правової допомоги та видав доручення № 642-Д від 13.07.2017 адвокату Маргариті Васильєвій.
Ознайомившись з матеріалами справи, адвокат узгодила правову позицію з клієнткою, склала та направила до суду позовну заяву про розірвання спадкового договору, обґрунтувавши позовні вимоги наступним.
Умовами договору сторони визначили певні дії матеріально та немайнового характеру, які набувач зобов´язана вчинити на користь відчужувача, а саме: відповідачка зобов’язалась регулярно, не рідше одного разу на тиждень, спілкуватися з позивачкою; забезпечувати її належними лікарськими засобами; оплачувати комунальні послуги. Згідно з довідкою Херсонського об´єднання управління Пенсійного фонду України розмір пенсії позивача у січні та червні 2017 року складає, відповідно, 1390,28 та 1455,28 грн.
Довідкою КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» підтверджено, що за станом здоров´я позивач потребує тривалого медикаментозного лікування.
Статтею 1308 ЦК України передбачено, що спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу відчужувача в разі невиконання набувачем його розпоряджень.
Враховуючи характер і суть правовідносин, що склалися між сторонами, і зважаючи на те, що підтверджено невиконання набувачем обов´язків, визначених у спадковому договорі, а відповідач не заперечує проти позовних вимог і не надала належних та допустимих доказів на підтвердження виконання умов договору, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 26.01.2018 позов задоволено в повному обсязі: спадковий договір, що укладений 19 травня 2016 року, розірваний.
З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72059726