Система безоплатної правової допомоги (на основі підписаного Меморандуму про співпрацю між Координаційним центром з надання правової допомоги та Міністерством оборони України) продовжує роботу, покликану забезпечити надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їхніх сімей якісного правового захисту.
У першу чергу, військовослужбовці мають володіти інформацією про існування регіональних, місцевих центрів, бюро правової допомоги та їхніми функціями. Тож, юристи системи БВПД Сумщини проводять тематичні зустрічі та ознайомлюють з можливістю отримання ряду безоплатних послуг (надання консультацій, роз’яснень, підготовка заяв, запитів та інших документів, захист/представництво в суді).
Так, 10 вересня понад 200 військовослужбовців відділення Військової служби правопорядку Полтавського зонального відділу, що розташоване в м. Суми, ознайомилися із тим, де і в який спосіб можна отримати безоплатну правову допомогу. Фахівець Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Володимир Жалковський поінформував присутніх про систему безоплатної правової допомоги і як саме вона представлена на Сумщині. Також правник роз’яснив, що кожен українець має право безоплатно отримати фахову консультацію від юриста з того чи іншого питання, допомогу в складенні заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних) – тобто скористатися первинною правовою допомогою.
«Окрім цього, є певні категорії громадян, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу – а саме захист, здійснення представництва інтересів в судах. І до цих осіб відносяться й учасники бойових дій, особи, які отримують статус учасника бойових дій, ветерани війни й інші», – наголосив Володимир Жалковський.
Правопросвітництво серед військовослужбовців здійснюється й в інших містах регіону. Зокрема, в м. Охтирка у військовій частині А0563 відбувся семінар, до якого долучилися начальник відділення військової служби правопорядку Полтавського ЗВВСП Андрій Ліцман, командир військової частини Денис Дикий, директор Охтирського місцевого центру з надання БВПД Тамара Козир, заступник директора Микола Кравченко та інші.
До відома присутніх донесено інформацію про зміст основних положень Закону України «Про безоплатну правову допомогу» та практику їх застосування. Тамара Козир проінформувала про зміни у Законі України «Про безоплатну правову допомогу». Відтепер право на безоплатну вторинну правову допомогу мають ветерани війни, у тому числі учасники бойових дій, інші особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не лише з питань їх соціального захисту, як це було раніше, а з будь-яких питань. Микола Кравченко додав: «Якщо ваше питання потребує вирішення у судовому порядку, ви можете отримати правовий захист, гарантований державою. До того ж, відповідно до ст.5 ч.1 п.13 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: учасники бойових дій, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав». Крім того, Тамара Козир поінформувала про права та пільги військовослужбовців та учасників АТО й розповіла про правопросвітницькі заходи та виїзні прийоми у межах загальнонаціонального проекту «Я МАЮ ПРАВО!».
Цього ж дня розпочав роботу «дистанційний пункт» консультування громадян як продовження співпраці між Охтирським МЦ з надання БВПД та військовою частиною А0563. Така форма надання правової допомоги громадянам робить останню більш доступною, оскільки цей спосіб є дуже ефективним і значно економить час, адже особа одразу ж має змогу отримати консультацію зі свого юридичного питання.
Довідково: 11.12.2017 між Координаційним центром та Міністерство оборони України було підписано Меморандум про наміри щодо співробітництва.
Основні напрями співпраці:
– проведення «круглих столів» щодо забезпечення захисту прав військовослужбовців;
– організації та забезпечення роботи дистанційних пунктів доступу до БПД у військових частинах;
– розроблення для адвокатів Методичних рекомендацій щодо особливостей здійснення захисту військовослужбовців ЗС України та ін.;
– розроблення та розповсюдження інформаційних матеріалів.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до
місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
Конотопський місцевий центр –
41615, м. Конотоп, вул. Братів Лузанів, 43, тел. (05447) 6-23-47
Охтирський місцевий центр –
42700, м. Охтирка, вул. Перемоги, 13. тел. (05446) 4-22-23
Сумський місцевий центр –
40000, м. Суми, вул. Покровська 9/1. тел. (0542) 66-51-08; 066-771-32-61; 098-380-69-38.
Шосткинський місцевий центр –
41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –
0-800-213-103 (Цілодобово, в межах України – безкоштовно)
Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.