У Маріуполі презентували масштабне соціологічне опитування про те, як українці розуміють права людини. В межах проекту “День прав людини у вашому місті” на площі перед обласним драматичним театром відкрилася тематична виставка, а у арт-просторі “Платформа ТЮ” відбулась презентація дослідження для громадськості.
Українці не знають своїх прав. Це показали соціальні дослідження, проведені в жовтні 2016 року Фондом “Демократичні ініціативи” ім. І. Кучеріва. Щоб підвищити поінформованість громадян,у Маріуполі встановили інформаційні стенди та провели консультування та презентацію дослідження.
Спеціалісти Регіонального центру та Маріупольського місцевого центру з надання БВПД звісно ж долучились до цього масштабного правопросвітницького заходу. Так, у першій половині дня про права зацікавленим громадянам спільно з організаторами розповідали інтегратор центру Ольга Дереко та заступник директора Олександр Савицький, а після обіду до консультацій залучились Світлана Солейко, Вікторія Гарна та Ігор Батурин з Оксаною Маголою.
Усі містяни, що звернулись до намету, отримали вичерпні консультації з питань, що їх цікавили та дізнались про можливості отримання правової допомоги шляхом звернення до центру правової допомоги та партнерських організацій.
А вже ввечері у арт – просторі «Платформа ТЮ» відбулась презентація дослідження для громадськості, яку відвідали Дар’я Шинкареко, Світалана Шуляк та директор Маріупольського місцевого центру – Олег Батюк, також серед учасників презентації були адвокати системи БВПД які працюють у Донецькій області.
Як показало дослідження, 78% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Помітно частіше про нього згадували на Донбасі. На перших позиціях у рейтингу найважливіших прав у Донецькій області, як і загалом по Україні, також опинилися право на соціальне забезпечення, право на житло та право на освіту.
Серед цінностей найбільш актуальною для мешканців Донбасу виявилась безпека. “Безпеку як основну цінність тут обрали 91% опитаних. На другому місці опинилась свобода (83%), а третьому – справедливість (67%). Цікаво, що частіше, ніж в інших регіонах, на Донбасі висловлювали готовність терпіти матеріальні труднощі заради збереження своїх прав – цей варіант обрала більш ніж половини опитаних натомість у Західній частині країни навпаки“, – говорить Світлана Колишко, керівниця групи з прав людини, координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні.
За словами Володимира Яворського, члена авторського колективу дослідження, загалом дані у різних регіонах різняться: “Донбас виглядає істотно більш позитивно та лояльніше до прав людини, ніж інші регіони країни, особливо Захід, де населення більше підтримує неправові механізми захисту власних прав, у тому числі корупційні, а також більшу роль відіграють інші цінності, такі як мораль і релігія”. Мешканці Донбасу продемонстрували високий рівень неприйняття колективної відповідальності. Так, близько 38% (найвищий показник по Україні) вказали на неприпустимість дій, подібних до нападу на ромську громаду в Лощинівці. У нашому регіоні також найвищим є рівень несприйняття ідеї самосуду – 71% цілковито проти цього.
На Донбасі до того ж рішучіше налаштовані не виправдовувати злочини, вчинені українськими військовими в зоні бойових дій: понад 80% опитаних вважають, що жодних виправдань цьому бути не може, в той час як загалом по Україні цей показник становить 48%.
Крім того, населення Донбасу трохи краще орієнтується у походженні прав людини. Тут найбільша частка тих, хто вважає, що ці права належать кожній людині від народження, а не надані державою, визначені релігією тощо.
Стосовно порушень, з якими особисто стикалися опитані на Донбасі, частіше, ніж мешканці інших регіонів, згадували про порушення права на вільні вибори та права на свободу пересування.
Найбільш ефективними способами захисту прав людини в уявленні мешканців Донбасу є звернення до Європейського суду з прав людини, звернення до Уповноваженого ВР з прав людини, а також до міжнародних організацій, до правозахисних організацій і ЗМІ.
Важливим для Донбасу виявилося питання дискримінації: 74% мешканців регіону вважають її дуже або скоріше серйозною проблемою (тоді як по Україні такої думки дотримується 60% опитаних). Тут заявляли про існування дискримінації за віком, статусом вимушеного переселенця, політичними поглядами, а також частіше повідомляли про випадки дискримінації за ґендерною ознакою.
Загалом Донбас виявився більш толерантним до різних груп населення (колишніх засуджених, людей з непопулярними політичними поглядами, вимушених переселенців, ромів, безробітних, безхатченків тощо) – тут більша кількість людей вважає, що права цих груп не можна у жодному разі обмежувати. Проте менш толерантними, ніж решта України, мешканці Донбасу виявилися до наркозалежних і ЛГБТ-спільноти.
За посиланням ви можете завантажити повну електронну версію дослідження.