назад
31.03.20

Дистанційна робота: як убезпечити себе від звільнення за прогул або відсутність на робочому місці

Які права та обов’язки має робітник під час карантину? Як без порушення законодавства має бути організована робота в таких умовах? Чи можуть працівника змусити написати заяву на неоплачувану відпустку? Чи впливає на оплату праці дистанційна робота? Чи варто вимагати від роботодавця офіційного оформлення переведення на дистанційну роботу? Про це говорили у програмі «Тема дня» на телеканалі UA: Херсон заступниця директора Регіонально центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко та начальниця управління з питань праці Головного управління Держпраці у Херсонській області Світлана Марієнчук.

Олена Іпатенко розповіла про  особливості організації роботи центрів з надання БВПД в умовах карантину та надзвичайної ситуації, звернувши увагу на те, що мешканці Херсонщини стали частіше звертатися до установ системи БПД за роз´ясненнями з питань трудового права. Адже Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020, а також постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» дозволяє запровадити дистанційну роботу на час обмежувальних заходів через коронавірус.

За словами Олени Іпатенко, дистанційна робота – не в’язниця, а можливість убезпечити працівників від потенційної небезпеки. Але водночас порадила бути більш вимогливими:

Звертаю увагу працівників: якщо ви переведені на дистанційну роботу, то вимагайте у своїх роботодавців, щоб це було оформлено офіційно, аби потім не сталося ситуація, коли вас звільнять за прогул або відсутність на робочому місці! Це дуже важливо! Треба щоб усе було офіційно задокументовано».

Йшла мова і про відпустки без збереження заробітної плати. Звертаючись до глядачів, Світлана Марієнчук підкреслила, що відпустка без збереження заробітної плати – це право працівника, а не його обов’язок і що роботодавець надає таку відпустку лише за письмовою згодою, яка подається у формі заяви:

Якщо працівник не складе заяву в письмовій формі, роботодавець не має права змусити його це робити, незалежно від форми власності підприємства, – попередила пані Світлана. – Також, враховуючи ті зміни, які було винесено до закону від 17-го березня №530, працівник може взяти відпустку за власний рахунок на період усього карантину. При чому цей період не сумується із його щорічною відпусткою без збереження заробітної плати».

Постало й питання оплати праці:

Дистанційна робота не впливає на оплату праці, – запевнила Олена Іпатенко. – Якщо співробітник, який перебуває на дистанційній роботі, виконує всю передбачену його посадовими обов’язками роботу, оплата здійснюється повністю. Це потрібно вказати у розпорядженні про дистанційне переведення особи із зазначенням, що оплата здійснюється у повному обсязі. Також Кодексом законів про працю до одного місяця працівник може бути переведений на іншу посаду. Але заробіток за ним зберігається не нижчий, ніж на його посаді».

Докладніше – у програмі «Тема дня» на телеканалі UA: Херсон

Наприкінці ефіру Олена Іпатенко нагадала мешканцям Херсонської області, що система безоплатної правової допомоги перейшла на дистанційне консультування. Це зроблено з метою виконання умов карантину та мінімізації скупчення людей.

В разі виникнення правових питань, у тому числі з приводу трудового законодавства під час карантину, консультації громадянам надаються через месенджер, Facebook- та Інстаграм-сторінки, Телеграм-канал та чат, електронну пошту найближчого місцевого центру з надання БВПД, за телефоном безкоштовної гарячої лінії:
0 800 213 103.
Окрім того, можна скористатися базою правових консультацій WikiLegalAid.