назад

Фахівці «Нікольське бюро правової допомоги» роз’яснюють щодо прав осіб з інвалідністю на пільговий проїзд

Відповідно статті 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» особи з інвалідністю I та II групи, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи або дитину з інвалідністю), мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі) за наявності посвідчення чи довідки, зазначених у  Законі, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Пільгове перевезення осіб з інвалідністю здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування відповідно Закону України «Про транспорт».

За безпідставну відмову від пільгового перевезення пасажира перевізник несе адміністративну відповідальність – штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Для надання якісних безоплатних правових послуг населенню Донеччини фахівцями системи безоплатної правової допомоги до Донецької облдержадміністрації було направлено відповідний лист для отримання  відповідних роз’яснень.

На підставі інформації, наданої директором департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації роз`яснюємо наступну інформацію.

Нормативно-правове регулювання відносин, що виникають на ринку пасажирських автомобільних перевезень здійснюється на підставі законодавчих актів, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до законодавства.

Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів визначено органи соціального захисту населення, які ведуть облік осіб, що мають право на пільги за соціальною ознакою, та на підставі отриманих від постачальників послуг щомісячних звітів щодо послуг, наданих пільговим категоріям громадян, здійснюють розрахунки з ними.

Управляння праці та соціального захисту населення міст та районів області, як головні розпорядники бюджетних коштів, повинні проводити компенсації витрат за пільгове перевезення пасажирів автоперевізникам автобусних маршрутів, які проходять через відповідні райони та міста, на підставі договорів на компенсації витрат, які укладаються між УСЗН та автомобільними перевізниками.

Відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу України, видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян віднесено до видатків, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів.

Особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю першої групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю або дитину з інвалідністю, мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня.

Пільгове перевезення осіб з інвалідністю здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт». Відповідно до статті 37 цього Закону автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених Законом. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із Законом.

Нормативно правові акти, в яких чітко зазначено хто має право на безкоштовний проїзд:

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу»;

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закон України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»;

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»;

Закон України «Про охорону дитинства».