назад
17.07.18

Херсонські судді відкриті для спілкування

1Як відомо, найбільш проблемними сферами судової реформи є прозорість, корупція, фінансування і контроль. Саме до цих важливих для суспільства питань була привернута увага журналістів і громадськості під час прес-сніданку із суддями, який відбувся 13 липня в кофейні «Коко».

У заході взяли участь представники Херсонського міського суду, адміністративного та господарського судів Херсонської області, Державної судової адміністрації, представники ЗМІ, громадськість. Систему БПД представляла директор Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Марина Єлисєєва.

2

Варто сказати, що це вже друга зустріч працівників суду з журналістами і активістами, мета якої підвищити обізнаність громадськості щодо судової реформи на місцевому та національному рівнях. Як зазначили організатори – ВГО «Комітет виборців України» – у липні заплановано провести ще дві зустрічі – 18 та 20 числа.

Головна увага була приділена наступним аспектам судової реформи:

І. Поліпшення прозорості судової системи: електронний суд, Е-декларації, перевірка стилю життя як інструмент контролю доброчесності.

ІІ. Подолання корупційних ризиків в системі судочинства: недоторканість, переатестація та призначення нових суддів.

ІІІ. Фінансове забезпечення суду: рівень заробітної плати та штрафні санкції.

IV. Інструменти контролю над суддями: органи влади та громадський контроль.

3Розповідаючи про хід судової реформи на Херсонщині та прозорість судової системи, суддя Господарського суду Херсонської області Кирило Соловйов повідомив про електронний документообіг та його переваги.

Він пояснив, що тепер громадяни можуть через інтернет подати позовну заяву, взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, якщо немає фізичної можливості прийти в суд.

Звертаємо увагу читачів на відеоролик про електронний суд, який можна подивитися тут

Питання суддівських окладів завжди цікавило громадськість. Тож журналісти дізнались, що судді не отримують премії. Суддя, який має повноваження й здійснює правосуддя, отримує від 24 до 29 тис. грн., а суддя, який не здійснює повноваження або не має стажу – близько 13 тис. грн.

Не обійшло уваги громадськості й таке питання, як присутність на судовому засіданні представників ЗМІ та громади, чи можна знімати на камеру та ін.

За словами судді Господарського суду, все дуже просто: потрібно тільки засвідчити особу, наприклад, пред’явити паспорт. Журналістам все можна знімати на камеру, але пряма трансляція має бути заздалегідь погоджена, особливо якщо це кримінальна справа. «Будь-який громадянин може знімати на телефон, занотовувати, тільки не має права втручатися в хід засідання», – поінформував Кирило Соловйов.

4Обговорюючи питання корупції в судах та очищення судової системи від недоброчесних суддів заступник керівника апарату Херсонського міського суду Михайло Вишневський  зазначив, що кожна людина, якщо стикається з порушеннями судді чи працівників суду, може звернутися до Вищої ради правосуддя, правоохоронних органів. Порядок звернення та складання скарги є на офіційному веб-сайті Судової влади.  

Окрему увагу представник міського суду приділив кадровому питанню: «У нас має бути 46 суддів, але на даний час працює лише 15. Судді, які були призначені в рамках 5-річного терміну, пройшли кваліфікаційне оцінювання й мають рекомендації Вищої ради правосуддя до призначення до суду. Ми на них дуже чекаємо, адже зараз у кожного судді у впровадженні понад 2000 цивільних справ, трохи менше кримінальних. На 15 суддів це дуже багато».

5Спілкування з суддями пройшло в дружній атмосфері, представники судової влади вкотре продемонстрували, що вони відкриті для спілкування, а журналісти та представники громадськості мали змогу 6висловити свою думку щодо стану та ходу судової реформи та поставити свої запитання.

Зокрема, представників ЗМІ цікавило, чи зменшилося б навантаження на суд у разі вирішення справ за допомогою медіації; чому не виконується рішення про перерахунок пенсій за позовами у судах колишніх працівників органів внутрішніх справ тощо.

Слід сказати, що під час зустрічі був розвінчаний один із популярних стереотипів в українському суспільстві про те, що суддя – це «хлібна» посада. Якщо б це було справді так, то, мабуть, не було б такого браку кадрів. Та й оцінювання тепер таке, що «абихто» його не пройде, тож суддями стають тільки ті, хто дійсно спроможний та гідний здійснювати правосуддя.


Довідка. Захід проводиться відповідно до Програми Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Нове Правосуддя» за підтримки Ради Суддів і Державної судової адміністрації.