Питанням протидії шахрайству була присвячена 20 липня зустріч працівників Управління патрульної поліції в Херсонській області та активістів ГО «Громада UA», в якій взяла участь й фахівець Регіонального центру з надання БВПД Олена Іпатенко.
Останнім часом почастішали випадки телефонного та інтернет-шахрайства. Такі неприємні ситуації трапляються і з мешканцями нашого міста. Звертаючись до присутніх, начальник Управління патрульної поліції Костянтин Дронгаль зазначив, що метою зустрічі є попередження шахрайства, адже жертвами шахраїв щодня стають від 10 до 15 херсонців.
Інспектор Управління патрульної поліції Олена Вахтель пояснила, що заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою є шахрайством (ст. 190 Кримінального кодексу України).
Крім того, вона проаналізувала найпоширеніші схеми обману, жертвами яких стають люди похилого віку.
1. Шахрайство з авансовими платіжами або передплатою, коли вас просять надіслати кошти, щоб внести авансовий платіж за надання послуги або отримання товару (наприклад, установка пластикових вікон, дверей).
2. Афера з «таємним покупцем»: вам пропонують можливість працевлаштування, але для цього необхідно відправити гроші за допомогою послуги переказу коштів та оцінити її якість.
3. Телефонний фішинг, коли дзвонять нібито з банку і просять повідомити персональні дані, пін-код або пароль.
За статистикою, більше 70% власників карток під психологічним тиском шахраїв розголошують конфіденційні дані та стають жертвами обману.
Нагадуємо нашим читачам: працівники банків не телефонують клієнтам з проханням озвучити персональні дані банківської картки або іншу конфіденційну інформацію.
4. Шахрайство з лотереями або призами: ви отримали повідомлення про те, що виграли в лотерею і необхідно відправити гроші, щоб претендувати на приз.
5. Шахрайство з орендою майна: ви зацікавлені в оренді майна, і вас просять надіслати гроші з причин, які здаються законними, але насправді майна не існує.
6. Афера з надзвичайною ситуацією з рідними: злочинець представляється працівником поліції або прокуратури та повідомляє, що ваш близький родич скоїв злочин (крадіжку, когось побив чи вчинив ДТП).
Працівники поліції пояснили, що потрібно робити в такому випадку:
- ні в якому разі не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови аферистів;
- передзвоніть тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося;
- ніколи не називайте прізвище, ім´я своїх близьких, а попросіть людину, яка представилася працівником поліції, назвати прізвище, ім’я, по батькові та дату народження затриманого родича;
- уточніть, в якому саме відділі поліції знаходиться ваш родич, після чого передзвоніть в поліцію «102».
По завершенні зустрічі Олена Іпатенко поспілкувалась з головою громадської організації «Громада UA» Наталією Шатіловою-Погасій щодо проведення спільних правопросвітницьких заходів.
А учасникам зустрічі вона пояснила, куди звертатися за безоплатною правовою допомогою, що таке первинна, вторинна правова допомога і хто має право на останню. Не зайвими були й буклети системи БПД, пам´ятки загальнонаціонального проекту «Я МАЮ ПРАВО!», розроблені Міністерством юстиції України, які вручила фахівець Регіонального центру усім присутнім.