19 листопада 2018 року фахівцями Звенигородське бюро правової допомоги Смілянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги проведено урок права для учнів п’ятого класу Звенигородської ЗОШ І-ІІ ступенів №5 на тему «Права та обов’язки учнів».
Школярів поінформовано, що відповідно до ст. 20 Закону України «Про загальну середню освіту» учень – це особа, яка навчається і виховується в одному із загальноосвітніх навчальних закладів, зарахування до яких, як правило, здійснюється з 6 років. Статус учнів як учасників навчально-виховного процесу у загальноосвітніх навчальних закладах, їх права та обов’язки визначаються Законом України «Про освіту», Законом України «Про загальну середню освіту» та іншими нормативно-правовими актами чинного законодавства України.
Роз’яснено, що відповідно до ст. 51 Закону України «Про освіту», основними правами учнів як учасників навчально-виховного процесу є:
– право на навчання для здобуття відповідного освітнього рівня;
– вибір навчального закладу, форми навчання та позакласних занять;
– користування навчальною, науковою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою базою навчального закладу;
– доступ до інформації в усіх галузях науки;
– участь у олімпіадах, виставках, конкурсах і т.п.;
– участь в об’єднаннях громадян (законодавством України передбачено створення молодіжних та дитячих громадських організацій, зокрема відповідно до Закону України “Про молодіжні та дитячі громадські організації”, дитячі громадські організації — об’єднання громадян віком від 6 до 18 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать законодавству, та соціальне становлення як повноправних членів суспільства, молодіжні громадські організації — об’єднання громадян віком від 14 до 35 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів);
– право на безпечні та нешкідливі умови навчання;
– право на захист від будь-яких форм експлуатації, фізичного та психічного насильства, від дій педагогічних та інших працівників, які порушують права або принижують їх честь і гідність;
– право на безкоштовне регулярне підвезення до школи і зі школи рейсовим транспортом або транспортом підприємств, установ та організацій, для учнів, які проживають у сільській місцевості на відстані понад 3 км від школи.
До відома школярів доведено, що обов’язками учнів, як учасників навчально-виховного процесу є:
– дотримання законодавства, моральних та етичних норм;
– систематичне та глибоке оволодіння знаннями, практичними навичками,
– підвищення загального культурного рівня;
– дотримання Статуту та Правил внутрішнього розпорядку навчального закладу.
Інші обов’язки учнів можуть встановлюватися законодавством, положеннями про навчальні заклади та їх статутами.
Наголошено, що учням забороняється:
– допускати прояви грубості, вульгарності;
– палити у приміщеннях і на території навчального закладу;
– використовувати петарди;
– вживати алкогольні вироби, наркотичні та токсичні речовини;
– псувати державне, громадське та особисте майно.
Наприкінці уроку школярам поширено інформаційно-роз’яснювальні буклети на тему «Твої права твій захист. Правові орієнтири для кожної дитини».