У 2018 році Суми увійшли до Книги рекордів України, де зафіксовано найбільшу кількість донацій крові на тисячу населення. Тож, місто по праву можна вважати донорською столицею, і кількість людей, які готові поділитися своєю кров’ю задля порятунку інших, щороку збільшується. З метою поінформованості донорів з гарантованими державою правами та пільгами, фахівці системи БПД проводять правопросвітницькі заходи та поширюють інформаційні буклети «Безпечне донорство крові», виготовлені за підтримки українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні».
Так, 16 січня в Сумському обласному центрі служби крові (СОЦСК) відбулася виставка малюнків вихованців Сумського обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю в межах проекту «Голос крові: ми – українці!». Юні митці презентували свої тематичні творчі роботи, а оцінити та підтримати їх завітали представники влади, громадськості, ЗМІ, донори, а також партнери центру, серед яких і Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області. Усі присутні на заході акцентували увагу на важливості популяризації донорського руху, а також тому вагомому вкладі, що робить кожний, хто ділиться своєю кров’ю, тим самим рятуючи життя інших людей.
![]() |
![]() |
Кількість донорів зростає, і, відповідно, важливою є їхня поінформованість щодо своїх прав, обов’язків, пільг тощо. Тож, комунікатор Регіонального центру Олена Омельченко презентувала буклети «Безпечне донорство крові», які у вільному доступі відтепер знаходяться в приміщенні центру.
![]() |
![]() |
«Це, беззаперечно, цінна інформація для наших донорів. У буклеті зазначені головні аспекти, з якими мають ознайомитися люди, які приходять на донацію. Дякуємо за підтримку донорського руху та увагу до потреб донорів», – зазначила координатор донорського руху СОЦСК Олена Геренко.
Серед постійних благодійних донорів є представники Патрульної поліції Сумської області, для яких дані інформаційні буклети є також актуальними.
Активно інформують про донорський рух і фахівці місцевих центрів з надання БВПД. Так, на базі Шосткинської філії СОЦСК інтегратор Шосткинського місцевого центру з надання БВПД Юлія Зацаринна для відвідувачів та трудового колективу центру крові провела правопросвітницький захід «Безпечне донорство крові».
Про захист державою прав донора йшлося й під час інформування юристкою Охтирського місцевого центру з надання БВПД Мариною Лапоног, що відбулося для медичних працівників у комунальному закладі “Охтирська центральна районна лікарня”.
Заступник директора Конотопського місцевого центру з надання БВПД Валентина Волік на базі міськрайонного центру зайнятості розповіла присутнім про права та пільги для донорів.
![]() |
![]() |
![]() |
Під час інформування правники наголошували на тому, що:
· донорами крові в Україні можуть стати громадяни України віком від 18 років, які пройшли відповідне медичне обстеження;
· донори мають гарантовані державою права, зокрема:
– проходження безоплатного медичного обстеження та отримання довідок;
– отримання обов’язкового державного страхування на випадок інфікування або виникнення хвороб чи розладів пов’язаних з виконанням донорської функції;
– відшкодування заподіяної здоров’ю шкоди у зв’язку з виконанням донорської функції;
– прирівнювання інвалідності, пов’язаної з виконанням донорської функції, до інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання;
– призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника у разі смерті донора/донорки, що настала внаслідок виконання донорської функції;
– не розголошення інформації про стан здоров’я, що становить лікарську таємницю;
· загальним пільгами для донорів є:
– звільнення від роботи та навчання в день медичного обстеження та донації крові зі збереженням середнього заробітку за рахунок роботодавця. Якщо донор або донорка працювали у день донації, то за бажанням їм надається інший день відпочинку;
– якщо донація відбувалася під час щорічної відпустки, то ця відпустка продовжується на відповідну кількість додаткових днів відпочинку за кожний день здавання крові;
– безкоштовний сніданок і обід або його готівковий грошовий еквівалент за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, який здійснює заготівлю крові у донора у розмірі не менше 450 мл;
– для військовослужбовців строкової служби та курсантів військових навчальних закладів після безоплатної донації у кількості двох разових максимально допустимих доз надається право на одержання грошової надбавки у розмірі 25 % до призначеного їм грошового забезпечення протягом шести місяців після донації крові. Надбавка виплачується за місцем проходження служби або навчання;
– після 40 безоплатних максимальних донацій або 60 плазмоздач надається звання Почесний донор України, яке передбачає низку пільг.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до
місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
Конотопський місцевий центр –
41615, м. Конотоп, вул. Братів Лузанів, 43, тел. (05447) 6-23-47
Охтирський місцевий центр –
42700, м. Охтирка, вул. Перемоги, 13. тел. (05446) 4-22-23
Сумський місцевий центр –
40000, м. Суми, вул. Покровська 9/1. тел. (0542) 66-51-08; 066-771-32-61; 098-380-69-38.
Шосткинський місцевий центр –
41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –
0-800-213-103 (Цілодобово, в межах України – безкоштовно)
Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.