назад

Карантин і трудові права

Як відстояти свої трудові права? Як захистити себе та своїх рідних від протиправних зазіхань? Чи відкриють лікарняний по догляду за дитиною під час карантину? Чи можливо перейти на особливий режим праці? Про це говорила в ефірі радіо Лепетиха ФМ заступниця начальника Великолепетиського бюро правової допомоги Юлія Кривов’яз.

Чи передбачена відпустка на період карантину?

Пунктом 3-1 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки» (далі – Закон № 504) передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у частині третій статті 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території.

Коло осіб, що мають право на отримання даної відпустки:

 • матір
 • батько
 • баба
 • дід
 • інші родичі, які фактично доглядають за дитиною
 • особа, яка усиновила дитину
 • особа, яка взяла під опіку дитину
 • один із прийомних батьків
 • один із батьків-вихователів

Підстави для надання відпустки

Період, на який оголошено карантин, має бути підтверджений документально.

Рішення щодо тимчасового призупинення навчального процесу у навчальних закладах та установах освіти в кожному районі чи місті обласного значення управління та відділи освіти ухвалюють відповідно до норм Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення». Загальноосвітні навчальні заклади у зв’язку з цим видають накази про призупинення навчального процесу. Отже, на практиці документами, що підтверджують оголошення карантину, для працівників, які хочуть оформити відпустку без збереження заробітної плати, можуть бути довідки з навчальних закладів або копії наказів про призупинення навчального процесу.

Якщо працівник бажає отримати відпустку в період карантину, він має подати заяву про надання такої відпустки, до якої долучити копію свідоцтва про народження дитини та документ, який посвідчує відповідний статус працівника (заява працівника про надання відпустки без збереження заробітної плати на період оголошення карантину).

Термін, на який надається відпустка

Пунктом 3-1 частини першої статті 25 Закону No 504 передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати надається на період оголошення карантину на відповідній території. Оскільки весь період карантину може тривати кілька тижнів і за потреби може продовжуватися та запроваджуватися кілька разів протягом року, така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних подій.

Міністерство соціальної політики України у листі від 29 квітня 2016 року № 243/13/116-16 роз’яснює, що роботодавці за рахунок власних коштів можуть установлювати додаткові трудові та соціально-побутові пільги для працівників, зокрема інші види оплачуваних відпусток або відпусток більшої тривалості, ніж встановлено законодавством, на умовах, визначених у колективному договорі.

Альтернативні варіанти для працівника і роботодавця

Крім відпустки, батьки дітей до 14 років на період оголошення карантину можуть скористатися іншими правами і гарантіями, а саме:

 • використати щорічну відпустку, а також додаткову соціальну відпустку;
 • оформити листок непрацездатності в разі, якщо дитина захворіла в період карантину;
 • оформити відпустку без збереження заробітної плати, що надається за угодою сторін тривалістю до 15 календарних днів;
 • працювати на умовах неповного робочого часу відповідно до статті 56 Кодексу законів про працю України.

Лікарняний по догляду за дитиною під час карантину. Право перейти на особливий режим роботи в умовах карантину

Карантин – це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб. Кабінет Міністрів України запроваджує обмежувальні заходи на всій території України. Серед обмежувальних заходів: закриті садочки, школи, навчальні заклади. Для працюючих батьків, яким нема, з ким залишити вдома на цей час дитину, карантин – складна проблема. Виникають питання: чи можуть батьки взяти лікарняний по догляду за дитиною під час карантину? Чи мають батьки право перейти на особливий режим роботи в умовах карантину? Що для цього потрібно зробити? Чи відкривають лікарняний матері, якщо дитина перебуває вдома під час карантину?

На жаль, якщо дитина цілком здорова, то лікарняний батькам не відкриють. Це прямо прописано в п. 3.15 Інструкції № 455, де вказано: листок непрацездатності не видають для догляду за здоровою дитиною на період карантину. Лише у випадку догляду за хворою дитиною спрацьовують норми розділу 3 Інструкції № 455, коли відкриють листок непрацездатності одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд за дитиною.

Чи мають батьки право перейти на особливий режим роботи в умовах карантину?

Щодо особливого режиму роботи, то можна говорити про неповний робочий час та гнучкий режим робочого часу. Щодо першого, тобто неповного робочого часу, то відповідно до Кодексу Законів про працю (КЗпП), якщо працівник хоче працювати під час карантину, однак не має можливості протягом усього робочого дня перебувати на робочому місці, йому може бути встановлено режим роботи на умовах неповного робочого часу. Для цього необхідно написати заяву. На прохання вагітної жінки або жінки, яка має дітей віком до 14 років або дитину інваліда, та тих, хто виховує малолітніх дітей без матері, роботодавець зобов’язаний встановити неповний робочий час. Для інших категорій працівників неповний робочий час установлюється за угодою між працівником і роботодавцем. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Гнучкий режим робочого часу теж можна використати під час карантину. Чинне законодавство не визначає окремих аспектів застосування гнучкого режиму робочого часу. Тому Мінпраці України розробило Методичні рекомендації щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу, де прописані всі ці аспекти.

Що означає гнучкий режим робочого часу?

Це така форма організації праці, коли працівники можуть самостійно регулювати час початку, закінчення та тривалості робочого часу впродовж робочого дня. Такий режим, зазвичай, передбачає підсумований облік робочого часу. Тобто працівник має повністю відпрацювати установлену законодавством кількість робочих годин (тиждень, місяць, квартал, рік тощо). За таких умов праці загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати 40-годинному робочому тижню.

Також Юлія Кривов’я звернула увагу слухачів на те, що з 23 березня 2020 року і до завершення карантину система безоплатної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги. У цей період Великолепетиське бюро правової допомоги надаватиме правові послуги дистанційно. Тимчасова зміна режиму функціонування системи бюро пов’язана із загостренням ситуації щодо поширення коронавірусної інфекції. Для запобігання поширенню COVID-19 в Україні введено карантин з низкою обмежень.

Безоплатна первинна та вторинна правова допомога надаватиметься із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій та з використанням скриньок для кореспонденції.

Скористатися безоплатною правовою допомогою ви можете, звернувшись до нас:

 • письмово за адресою: смт Велика Лепетиха, вул. Миру, б. 15;
 • електронна адреса: velykolepetyske@legalaid.ks.ua
 • телефон: (05543) 2-24-84;
 • Skype: velykolepetyske

Кожній людині варто памʼятати, що карантин – це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Система БПД працює в посиленому режимі, консультує громадян і допомагає вирішити правові питання.